Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunnanå SK P-2015

Följ

P-2015

Följ oss för uppdateringar
Följ

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • för 4 dagar sedan Emma Kärnebro

    Svar från SSK ang. skrivelsen om Bingolotter:

    Tack för ert mail och för att ni på ett tydligt sätt delar era synpunkter. Vi är tacksamma för allt engagemang föräldrar visar, både genom medlems och deltagaravgifter, era viktiga arbetspass under barncupen och insatserna för att stärka lagkassan.

    Er begäran om ett tak på 10–15 Bingolotter per familj, med möjlighet att lämna tillbaka osålda lotter, tas upp på kommande styrelsemöte.

    Er begäran hanteras genom att:
    -Gå igenom nuläget kring lotteriförsäljningen, inklusive rutiner hos andra föreningar.
    -Diskutera ett eventuellt tak för lotterier och rutiner för återlämning av osålda lotter.
    -Utvärdera hur vi skapar en så hållbar och rättvis försäljningsmodell som möjligt, med hänsyn till både föreningens behov och familjernas kalender.

    Efter mötet återkommer vi. Vårt mål är att hitta en lösning som är rimlig för både föreningen och föräldrarna, samtidigt som vi fortsatt kan trygga ekonomin.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Diana Bullón Altiner

    Vi skriver också under. Bra skrivet

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Johan Thorgren

    Jag/vi skriver under. 😊

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Sofie Sigurdson

    Jag/vi (Sigurdsons) skriver oxå under på det, bra skrivet!

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Nicklas Viklund

    Jag skriver också under på den. Bra jobbat 😊

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Ellen Brännström

    Jag tycker det ser jättebra ut! Jag skriver också under på det!
    Man önskar ju att detta kunde spridas så att fler kan skriva under eller göra en egen skrivelse.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Lisa Rhodin

    Mycket bra! Jag skriver under på det.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Emma Kärnebro

    Vi föräldrar till killarna i SSK P-15 kräver att Sunnanå minskar antalet Bingolotter som varje familj ska behöva sälja. Sätt ett tak på max 10-15 lotter per familj (redan det är väldigt mycket). Blir det fler än så måste man få lämna tillbaka de lotter man inte kan sälja - en möjlighet som många andra föreningar erbjuder. Den nuvarande bördan är alltför stor och orsakar en enorm stress under den mest hektiska tiden på året.

    Med vänlig hälsning
    Föräldrarna till P-15

    Rapportera

    Rapportera

  • för 13 dagar sedan Emma Kärnebro

    Här kommer ett förslag till en skrivelse till föreningens ledning, efter samtalet på föräldramötet. Texten kommer i två inlägg eftersom man inte kan skriva så långt i ett inlägg.

    Vi som har barn som spelar i Sunnanå betalar varje år dyra medlems- och deltagaravgifter till föreningen. Därtill gör vi arbetspass på föreningens egna barncup. Utöver detta tillkommer alla de försäljningar som laget behöver göra för att spara ihop till en lagkassa som kan ta barnen till cuper utanför Skellefteå.

    Sunnanå gör sedan en ”extra föreningsinsats” kring jul - den tid när vi med barn har som mest att stå i. Att be oss sälja 5-10 Bingolotter skulle kännas ok, men att som nu kräva att vi med två barn ska sälja över 30 (!) Bingolotter anser vi ör mer än fräckt. Att i stort sett alla föreningar i stan säljer lotter till samma tillfälle gör det inte bättre.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 15 dagar sedan Malin Larsson

    Chris K har ont i sin fot så han kommer inte på dagens träning

    Rapportera

    Rapportera