Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hej Mikael, berätta lite om din bakgrund?
Uppvuxen i Västerås och flyttade till Mora vid 7 års ålder. Jag började med hockey i Mora och spelade i Vikarby IK. Spelade med bl a Jim Frick och Olle Goop, vi var mer framgångsrika i trav än hockey 😊
Började arbeta i Säter och spelade samtidigt både fotboll och hockey. Jag blev väl ingen toppspelare, men jag hade ledaregenskaper. Mitt första tränaruppdrag blev som B-pojktränare i Säters hockey. Hade bl a spelare som Mats Hansson, Lohse, Degerstedt, Semla, Göran Strömberg och Stefan Wengelin. Efter det fick jag TV-pucksuppdrag i Dalarna och sedan tränare för Säters A-lag, jag var yngre än spelarna i laget. Säter var riktigt bra på den tiden med spelare som t ex Curt Eriksson, Hasse Eriksson, Sture Lilja, Per Wallnor, bröderna Birger och Håkan Bäck.
Internationell karriär efter Säter?
En kväll satt jag hemma hos K-Å Klockars och badade bastu. Klockars hade sett en annons i Expressen att man sökte hockeytränare till Kuwait. Uppdraget var att utveckla hockeyn i mellanöstern. Sök jobbet sa K-Å då kan vi sälja hockeyutrusning dit.
På skoj sökte jag jobbet och fick uppdraget. Det var bråttom, fick åka i princip samma dag det blev klart. Jag fick börja från början, startade tre lag bl a Kuwait Falcons och Royal Swedish Vikings med inhemska spelare, några gubbar från Sverige som spelat korphockey samt ett gäng blandat från olika länder. Jag gjorde allt: slipade skridskor, tränare, spelade själv, körde ismaskin mm jag blev kvar 3 år i Kuwait.
Kuwait var en mycket intressant del av världen. Det var krig då mellan Irak och Iran. Kuwait var smuggelväg från USA som smugglade vapen till båda länderna, var mycket terrorattentat mm. Finns mycket att berätta om den tiden.
Men jag hade högt uppsatta kontakter i landet vilket hjälpte mig när jag skulle hem. Man ville inte släppa ut mig, men tack vare direktkontakt med Emiren i Kuwait så var jag fredad i landet. Ju högre upp du har kontakter, desto enklare går det. Man har svartalistor på flygplatserna som du inte vill hamna på, då kommer du inte hem. Jag hade en lönekonflikt med hockeyförbundet, där man försökte lura mig. En kontakt med Emiren och allt löste sig, pamparna på hockeyförbundet frågade skärrat hur jag kunde ha sådana höga kontakter i landet. En spelarpappa i hockeylaget var ekonomiskrådgivare till Emirens familj i Kuwait.
Från Kuwait till Kiruna?
Jag fick anbud från Kiruna AIF, dom hade läst om mitt äventyr i mellanöstern. Kan du träna Kuwait kan du även träna Kiruna sa dom. Jobbade bara 1 år i Kiruna, man slog ihop båda lagen i Kiruna och jag fick anbud från Luleå hockey i den vevan som då spelade i elitserien. Jag hade gjort en blixtsnabb hockeykarriär som tränare, lite blåögd och naiv, men det fungerade bra och jag trivdes bra i Luleå, vi var sämst 4:a de år jag var tränare. Jag plockade upp Pär Ljusteräng och Joakim Backlund från Säter till Luleå.
Valde mellan Leksand och Våsterås
Efter Luleå hade jag anbud från Västerås och Leksand. Blev Västerås i 3 år då familjen hade släkt i Västerås, skola för barnen mm. Västerås hade riktigt bra lag de åren med bl a Niklas Lidström och vi kom 2:a i grundserien. Torsk mot Djurgården i slutspelet p.g.a. skador.
Efter Västerås blev det Frankrike och Reims tillsammans med Christer Eriksson från Säter. Frågade Christer om han ville följa med, han fick 24 timmar på sig att svara. Han sa ja och är fortfarande kvar i Frankrike. I Reims var vi alltid i slutspel. Var även 1 år som förbundskapten i Frankrike, men det var maktkamp på franska hockeyförbundet som gjorde att jag inte ville vara kvar.
Danmark nästa?
Fick erbjudande från Fredrikshavn som huvudtränare och assisterande i landslaget. Efter 1 år blev jag förbundskapten/sportchef i Danmark och vi gick upp i VM:s A-gruppen. Det är 20 år sedan nu. I vår första match i VM mot USA i Finland så vann vi med 5-2. Tränaren i USA var chockad, det är han nog fortfarande 😊. Danmark var enda lag som tog poäng mot Canada detta VM genom 2-2.
Efter Danmark – Lirarnas lag Leksand?
Ja, tänkte att det kan väl inte vara så svårt att vara sportchef i Leksand? Men det var det. När jag skrev på spelade Leksand fortfarande i elitserien, men åkte ned i allsvenskan mot Södertälje i kvalet. Så när jag väl började i Leksand fick jag ta hand om ett lag som skulle upp till elitserien igen, till vilket pris som helst. Det var många viljor och sponsorer i den föreningen som hade mycket att säga till om, gjorde inte saken lättare att jag var från Mora och bor i Hjortnäs. Efter 3 år var det slut på det äventyret.
Svenska hockeyförbundet innan pensionen och Kina?
Jag fick tjänsten som tävlingschef på svenska ishockeyförbundet. Basade över alla ligor och landslagsupplägg. Hade fantastiska 8 år i Stockholm med världen som min arbetsplats och jobbade tills min pension.
Avslutade med att jag och några kollegor lanserad svensk hockey i Kina, för att få bra spridning på hockeyn. Vi reste runt i Kina ett tag och det slutade med ett avtal i Hong Kong. Där organiserade vi ny hockeyverksamhet med inriktning mot ungdomar, en form av privat hockeyskola enligt svensk modell som skulle utbilda domare, spelare mm.
Det är svårt att starta något i Kina, allt är centralt styrt. Fick ett erbjudande om att föra Kina till sämst OS-brons i hockey på tre år. Ett omöjligt uppdrag som jag tackade nej till.
Konstigaste du varit med om i hockey?
Måste återvända till Kuwait igen. Var uppkallad till idrottsministeriet i landet. En bror till Emiren var idrottsminister i landet. Regerade i ett stort palats och satt i en jättestor sal där han tog mot mig för möte. På hans skrivbord stod 10 telefoner. Runt väggarna satt det 20 gubbar och iakttog oss. Vi skulle träffas för att lägga upp strategi för att föra Kuwait till OS i Sarajevo och bli ett topplag. Rätt var det va, ringde en av hans telefoner. Han svarade och direkt flög gubbarna upp som satt efter väggarna och skällde på mig och kallade mig hund mm. Jag fattade ingenting. Emiren talade klart och vi fortsatte vårt samtal som om ingenting hänt. Strax ringde en av telefonerna igen och allt upprepade sig, jag blev utskälld av gubbarna igen. På vägen ut var jag tvungen att fråga Emirens sekreterare vad som utspelades inne i den stora salen. Då berättade han att gubbarna som satt efter väggen var Kuwaits fotbollsförbund. Dom var livrädda att jag skulle komma in och roffa åt mig av den ekonomiska kakan från deras fotbollsförbund. Fotbollen satsade stort med bl a tränare från England mm. Helt galen upplevelse.
En annan händelse var när jag kom tillbaka från min semester efter 1 år till Kuwait. På träningen var det en spelare i laget som kastade en klubba i ryggen på en annan spelare. Jag frågade va F-N han höll på med. Den Kuwaitiska spelaren hade då fått höra av en engelsman att det var ok att kasta klubban på någon om man träffade i ryggen!?!
Inga kommande aktiviteter
Trevlig artikel.
RapporteraRapportera
Vilken resa Micke, hoppas att allt ār bra med dig/er och framfōr allt tack Micke fōr allt du lārt mig och att du hjalpte mig att starta min "resa" genom att ta med mig till Frankrike ..
RapporteraSkot om dig och ha det så bra..
MVH
Christer
Rapportera