Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Under gårdagskvällen tog SSIF sig an Hallstahammars HK på bortaplan, en match som skulle visa sig bli jämn och skulle tillslut gå till straffar. Nu tar serien jul- & nyårsuppehåll fram till den femte januari för SSIFs del, då Hedemora SK kommer på besök.
SSIF, drabbat av sjukdomar och skador, kom till spel med enbart 5 backar vilket innebar att Isak Ullenius Olofsson fick kliva ner på backsidan. Man skulle tidigt i den första perioden få en utvisning med sig när Hallstahammar var för många spelare på isen, dock utan resultat. Det skulle ändå vara SSIF som tog ledningen i matchen, visserligen skulle det dröja ända fram tills att matchuret visade 13.33 i den första perioden innan Charlie Höglund kunde sätta 0 – 1 bakom HHKs Daniel Hollvaster.
Tidigt i den andra perioden skulle SSIF dra på sig en utvisning, men reder ut denna. När sedan Hallstahammar drar på sig en utvisning med knappt halva perioden spelad så dröjer det ända fram till det att det är en sekund kvar av utvisningen innan Anton Eriksson kan öka på SSIFs ledning till 0 – 2. När Hallstahammar sedan spelar powerplay åker Anton Eriksson på en tackling i huvudet och blir liggandes i anfallzon, en tackling som borde renderat i en utvisning men som domaren inte ser utan Hallstahammar får spela vidare i powerplay och strax därefter kommer även deras reducering till 1 -2, med två minuter kvar av mittenperioden, i samma sekund får även målskytten Oscar Hagborg Olsson en utvisning, två + tio för Checking from behind.
I den tredje hade båda lagen målchanser och med fem minuter kvar av den tredje perioden skulle kvitteringen komma för Hallstahammar då Simon Blomkvist skulle peta in en retur från SSIFs Niklas Westling. Detta är ett resultat som sedan står sig perioden ut vilket tar matchen till förlängning där inget händer och sedan vidare till straffavgörande där Anton Eriksson går in och sätter första straffen, i krysset, för SSIF sedan går HHKs Tobias Lundqvist in och gör samma sak. Nästa straffskytt för SSIF är Pauls Hodzko som även han går in och skickar upp pucken i krysset även han. Hallsta missar sedan sin andra straff. I tredje rundan så missar SSIFs Peo Westtjärns samt Hallstahammars straffläggare. Vilket gör att Pauls Hodzko är den som fixar extrapoängen åt SSIF.
Bäst i SSIF; Målvakten Niklas Westling, backarna Johan Vilén och Johan Danielsson, samt forwardsen Filip Erlandsson, Charlie Höglund samt Peo Westtjärns lina med Rikky Hanspers och Pauls Hodzko. Även Isak Ullenius Olofsson gör ett bra jobb på sin, något ovana, backplats.
Hallstahammars HK – SSIF
0 – 1 Charlie Höglund (Daniel Fjärdsman, Johan Vilén)
0 – 2 Anton Eriksson (Johan Vilén, Emil Eriksson) PP
1 – 2 Oscar Hagborg Olsson (Gustav Hedin, Oscar Rogerson)
2 – 2 Simon Blomkvist (Andreas Arbinger, Sebastian Thorsell)
2 – 3 Pauls Hodzko GWS
Skott: 41 – 39 (17 – 15, 11 – 12, 10 – 8, 3 – 3, 0 – 1)
Nu är det alltså jul- & nyårsuppehåll i serien vilket innebär att nästa match spelas inte förens den femte januari då Hedemora SK kommer på besök.
På återseende.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera