Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
SSIF tog sig i eftermiddags an Fagersta AIK, en på papperet tuff match som skulle bli jämn och tillslut skulle SSIF vara det laget som drog längsta strået, detta efter straffavgörande. Jonas Lund blev matchvinnare efter att ha satt den avgörande straffen, samtidigt som målvakten Fredrik Lindgren skulle bli matchhjälte med sina straffräddningar.
Det var ett manfallet SSIF som tog sig de knappa sex milen till Fagersta för match på Fagerliden denna söndagseftermiddag. På papperet skulle det, som sagt, se ut som en tuff uppgift. Men det var ändå SSIF som skulle börja matchen bäst. Med knappt fyra minuter spelat så skulle båda lagen drabbas av varsin utvisning, och då skulle SSIF etablera spel i Fagerstas zon. Johan ”Degen” Danielsson skulle då avlossa ett skott från sin backplats som letade sig in bakom FAIKs målvakt för dagen, Tobias Bergström. Fagersta skulle få en chans att kvittera med lite mer än halva perioden spelad då man i powerplay kommer fri men SSIFs målvakt för dagen, Fredrik Lindgren, räddar. Istället så ska man med knappa fem minuter kvar få till sin kvittering genom Emil Johansson. Med minuten kvar drar Fagersta på sig en utvisning, som dessutom skulle få till en målchans, men Lindgren i målet räddar, återigen.
SSIF skulle få börja den andra perioden i powerplay, men skapar inte så mycket. Istället så skulle det vara Fagersta som skulle ta ledningen efter sju minuter spelat, efter slarv av SSIF. Kort därefter skulle båda lagen återigen dra på sig varsin utvisning, men det är jämnt och båda lagen har sina chanser. Med nio minuter spelat av den andra så drog SSIF på sig ytterligare utvisning, men reder ut det bra med ett bra boxplay. När man sedan får spela powerplay så har man ganska bra snurr på grejerna men FAIKs Tobias Bergström står emot. Men ett kvitteringsmål skulle komma, med 49 sekunder kvar av den andra perioden då SSIFs Charlie Höglund kunde tråckla in pucken bakom FAIKs målvakt.
Den tredje perioden skulle vara ett ställningskrig, men det syntes på SSIF att det var det laget som ville mest. Man snurrade ibland ganska friskt i Fagerstas zon. Man skulle sedan med halva perioden spelad få chansen att spela i fem mot tre i fyra minuter man har ett flertal chanser men Fagerstas målvakt står emot. Istället så skulle Fagersta få ett par chanser i slutminuterna, men SSIF håller dem utanför och rensar bra. När slutsignalen sedan ljuder så står det 2 – 2 på resultattavlan, vilket innebar att matchen gick vidare till förlängning. En förlängning där SSIF skulle vara det laget som såg piggast ut, men med knappt tre minuter spelat av förlängningen så tilldöms Fagersta ett straffslag, men Lindgren i kassen plockar den. Fagersta skulle få ett par chanser i slutet men förlängningen slutar mållös vilket tar matchen till straffar.
I straffläggningen så får SSIF börja, och man skickar in rutinerade Jonas Lund som första straffskytt. Lund skickar på ett skott som letar sig in bakom FAIKs Tobias Bergsström. Fagersta skickar sedan in Emil Johansson som ska lägga straff emot SSIFs Fredrik Lindgren, som räddar. Pauls Hodzko är sedan nästa straffskytt för SSIF, som även han sätter sin straff. Nu gäller det alltså för FAIKs Anton Kaskikallio att sätta sin straff för att Fagersta ska ha chans på extrapoängen, när han missar så är glädjen stor då man snor med sig två poäng av serieledarna.
Backarna Johan Vilén, Pontus Westling och Johan Danielsson samt forwardsen Pauls Hodzko, Max Flank, Charlie Höglund samt Daniel Fjärdsmans var SSIFs bästa spelare. Sen såklart även SSIFs matchhjälte, inlånade juniormålvakten, Fredrik Lindgren som gör en gedigen insats och som välförtjänt fick "Krigarhatten" efter matchen.
Fagersta AIK – SSIF
0-1 Johan Danielsson (Matthias Gudmundsson, Pauls Hodzko)
1-1 Emil Johansson (Jesper Törnblom, Anton Ekström)
2-1 Emil Johansson (Sebastian Keskitalo, Henning Danielsson)
2-2 Charlie Höglund (Pauls Hodzko)
2-3 GWS Jonas Lund
Skott: 36 – 45 (12 – 15, 12 – 10, 7 – 14, 5 – 5, 0 – 1)
Nästa match är borta mot Avesta BK på tisdag den 6/12.
Nästa hemmamatch är fredagen den 9/12 mot HC Flyers.
På återseende.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera