Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det då dags för derby, man ställs mot Hedemora SK på bortaplan. Ett Hedemora som började serien knaggligt men som i sin senaste match tog sin femte raka vinst. Samtidigt som SSIF gick på pumpen mot Hallstahammar.
SSIF, som sagt, kommer från en förlust där,man gick på en riktig nit mot Hallstahammars HK. Det blev tillslut en svidande 0-4 förlust i en match som var ganska energifattig från SSIFs sida. Visserligen var man bra med i de första femton, men sen kopplade Hallstahammar greppet och kunde med tre minuter kvar av den första perioden göra 0-1. I den andra perioden så skulle man få chansen i fem mot tre, men powerplayet ville liksom inte kugga i. Istället så skulle Hallstahammar utöka sin ledning strax efter till 0-2 och med tre minuter kvar av den andra perioden så skickar man även in 0-3. Samtidigt som Hallstahammar från trummade på så gick inte SSIF att känna igen, och den tredje perioden fortsatte i samma anda. SSIF var uddlösa och med fem minuter kvar av den tredje kunde HHK sätta spiken i kistan när man gör 0-4.
Hedemora, som började sin säsong knaggligt, inkasserade i söndags sin femte raka vinst. Man ställdes då mot Fagersta AIK, i en jämn match som skulle avgöras i slutminuten. Det skulle vara HSK som började matchen bäst, då man redan efter åtta minuter kunde ta ledningen med 0-1 i powerplay. HSK trummade på och tolv minuter in i den andra perioden så kunde man göra 0-2. Den tredje perioden skulle komma att bli den mest spännande då Fagersta med sju minuter kvar skulle reducera till 1-2, och efter att Hedemora dragit på sig en utvisning tog det inte mer än 27 sekunder innan man kvitterat till 2-2, det var nu alltså lika läge med två minuter kvar. När minuten återstår så tar HSKs Malte Dahlstedt vara på ett friläge och sätter 2-3 till HSK med 56 sekunder kvar och Hedemoras femte raka seger var ett faktum.
HSK kör en såkallad trekronorsmatch imorgon, som är motsvarigheten till SSIFs Sponsormatcher, vilket innebär FRI ENTRÉ för er besökare.
Nästa hemmamatch för SSIF är tisdagen den 29/11 då IFK Hallsberg Hockey kommer på besök.
På återseende.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera