Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
SSIF sitter, i skrivande stund, i bussen på väg ner mot Karlskoga och HC Flyers. Flyers som har en poäng mer än SSIF och därmed innehar andraplatsen för tillfället medans SSIF befinner sig på en tredjeplats.
HC Flyers mötte i sin senaste match Fagersta AIK och åkte då på en svidande 4–1 förlust. Flyers skulle dock vara det lag som skulle inleda målskyttet, då man sent i den första perioden skulle göra 0–1. Med sex minuter kvar av den andra perioden skulle Fagersta AIK kvittera till 1–1, i powerplay.
Fagersta skulle sedan börja den tredje perioden på bästa sätt då man redan efter 13 sekunder skulle göra 2–1, och med ett effektivt powerplay kunde FAIK även göra 3-1 och 4-1. Med fyra minuter kvar av matchen skulle sedan HC Flyers ta time-out och även ta ut målvakten i ett försök att kunna reducera men Fagersta stod pall och kunde plocka med sig tre poäng, och är för tillfället återigen serieledare.
SSIF kommer däremot ifrån en 2 – 1 seger över Avesta BK. En jämn, fartfylld och målsnål match som SSIF tillslut kunde gå segrande ur. Den första perioden skulle var fartfylld, fylld av målchanser och relativt jämn, dock med en fördel för SSIF. I den andra perioden skulle båda lagen komma ut med samma energi och fart som i den första, och med 20 sekunder kvar av perioden kunde SSIFs Charlie Höglund snappa upp sin egen retur och hitta nätmaskorna bakom ABKs Lucas Johansson.
ABK jagade en kvittering i den tredje perioden, men SSIFs Niklas Westling stod emot ABKs anstormningar. Istället så skulle det vara Jonas Lund som kunde sätta 2 – 0, i powerplay, för SSIF med knappt tre minuter kvar av perioden. När ABKs Sebastian Jakobsson och SSIFs Pontus Westling sedan skulle ryka ihop efter en målvaktsblockering så skulle ABK dock kunna reducera 2 -1 i spel 4 mot 4. ABK valde att ta time-out och strax därefter även ta ut målvakten i en jakt på kvittering men man kom inte närmare utan SSIF kunde ta med sig tre poäng.
Matchstart 19.00, i Nobelhallen.
Du kan följa matchen på : http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/7160
På återseende.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera