Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter en grinig match som renderade en hel del utvisningar åt båda håll, så förlorade SSIF tillslut med 1 – 5 mot Fagersta AIK. Trots att man vann skottstatistiken med 47 – 34.
Det skulle gå i princip halva första perioden (10.26) innan Fagersta AIK, med enbart 7 sekunder kvar i PP, skulle ta ledningen med 1 – 0. När klockan stod på 12.10 rasslade det till i nätmaskorna bakom Fagerstas keeper Daniel Bergström. Johan Dalkvist, assisterad av Johan Widén, kvitterade till 1 – 1. Men Fagersta AIK skulle återta ledningen en minut senare då Anton Ekström satte 2 – 1 bakom Brandon Billie. Ett resultat som stod sig perioden ut.
SSIF skulle få chansen att spela i PP tidigt i den andra perioden, efter att John Bentley i FAIK dragit på sig en utvisning för crosschecking, men istället så skulle det vara Fagersta AIK som kunde göra 3 – 1 med en man mindre. SSIF tvingas till målvaktsbyte efter 10.50 in i den andra perioden då Brandon Billie drar på sig en 5 + 20 minuters utvisning för spearing. Anton Larsson kliver in och efter 13.49 får Fagersta AIK chansen att göra utöka sin ledning ytterligare genom straff, men missar. Dock kommer 4 – 1, åter igen i PP, genom Sebastian Varjomaa när klockan står på 15.07. SSIF får sedan chansen att spela 5 mot 3 i 27 sekunder, men inte heller då trillar det in någon puck bakom Fagerstas keeper Daniel Bergström.
Den tredje och sista perioden är skottmässigt till SSIFs fördel och man vinner den med klara 21 -10, men ändå ingen utdelning. Istället så sätter Samuel Blücher spiken i kistan, 5 – 1, med en och tjugosju kvar av matchen.
Fagersta AIK – SSIF
1 – 0 Anthony Gardner (Jesper Andersson, Anton Ekström)
1 – 1 Johan Dalkvist (Johan Widén)
2 – 1 Anton Ekström (Simon Jokiniemi)
3 – 1 Samuel Blücher (Simon Jokiniemi)
4 – 1 Sebastian Varjomaa (Daniel Bergström, Simon Jokiniemi)
5 – 1 Samuel Blücher (Anton Ekström, Casper Sandström)
Skott: 11 – 14, 13 – 12, 10 – 21
Totalt: 34 – 47
Nästa match för SSIF är på fredag den 13 november, hemma mot IFK Hallsberg.
På återseende!
Caroline Nilsson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera