Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev tillslut suddenförlust mot Avesta BK. Med 33 sekunder kvar av förlängningen kunde Simon Broström fixa två poäng åt ABK, medans SSIF fick åka hem med en.
Matchen skulle inledas segt och slarvigt från SSIFs sida, vilket skulle straffa sig 4.44 in i den första perioden då ABK kunde ta ledningen, en period som i övrigt var ganska händelselös.
I den andra perioden skulle Avesta BK redan efter 33 sekunder utöka sin ledning till 2 – 0, detta genom Simon Broström. Men det var ändå en period där SSIF skulle göra en uppryckning, och kunde efter 1.41 reducera till 2 – 1, målet gjordes av SSIFs kapten för dagen Johan Vilén, som förövrigt axlade kaptensrollen med bravur. Kvitteringen till 2 – 2 kom efter 10.49, genom en spelvändning, där Rikky Hanspers kunde förvalta Johan Danielssons finfina passning på bästa sätt.
SSIF skulle sedan tappa lite fokus och det var inte Avesta BK sena på att ta till vara på, minuten efter kunde ABK utöka ledningen till 3 – 2, genom en backhand av Philip Erixon. När sedan Dennis Persson satt utvisad för Interference gjorde Avesta BK även 4 – 2 i PP. Trots att SSIF fick chansen att spela PP i slutet av den andra perioden så kunde man inte ta tillvara på det utan gick till periodvila med två måls underläge.
I den tredje perioden kom SSIF ut med en helt annan inställning och fart än de två tidigare perioderna och efter 4.25 in i sista perioden kom också utdelningen, Jonas Lund var framme på en retur och kunde trycka dit 4 – 3 pucken. SSIF skulle sedan få chansen igen i spel 5 mot 4 med sex minuter kvar av matchen, men återigen så gav det ingen utdelning.
När det sedan var 30 sekunder kvar av perioden plockade SSIF ut målvakten och fick på så sätt spela med en man mer. Med tio sekunder kvar så fick SSIF chansen att ta timeout och dessutom skulle det bli tekning i offensiv zon. Vid tekningen kunde Pontus Westling vinna pucken och via backarna hamnade den tillslut hos Jonas Lund som kunde peta in 4 – 4 pucken med 3 sekunder kvar. Glädjen var total, och matchen gick vidare till förlängning.
I förlängningen var det fördel SSIF, men det skulle ändå vara ABK som tillslut skulle ta hem segern. Med 33 sekunder kvar, så kunde Simon Broström distinkt sätta 5 – 4, bakom SSIFs målvakt Anton Larsson.
ABK – SSIF
1 – 0 Sebastian Jakobsson (Felix Lundqvist)
2 – 0 Simon Broström (Markus Dahlström)
2 – 1 Johan Vilén (Andreas Jansson, Andreas Nordkvist)
2 – 2 Rikky Hanspers (Johan Danielsson)
3 – 2 Philip Erixon (Henrik Sternebäck, Simon Broström)
4 – 2 Sebastian Jakobsson (Erik Sundberg, Felix Lundqvist) Spel 5 mot 4.
4 – 3 Jonas Lund (Johan Danielsson)
4 – 4 Jonas Lund (Johan Vilén)
5 – 4 Simon Broström (Mårten Björk, Markus Dahlström) OT
Skott: 6 – 4, 16 – 8, 4 – 20, 6 – 2
Totalt: 32 - 34
Nu är det omladdning inför onsdagens hemmamatch mot Björbo IF, kom ihåg att det då är tvåkronorsmatch, d.v.s. fri entré!
På återseende!
Caroline Nilsson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera