Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Med två segrar av två möjliga i kvalet väntar nu på pappret den svåraste uppgiften hittills. Imorgon onsdag gästar Malung Arla Arena för en tidig seriefinal. Båda lagen står på samma poäng men SSIF har fördel tack vare bättre målskillnad.
I matchen under söndagen borta mot Älvdalen kom en klart rättvis seger då man slog tillbaka hemmalaget med 0-3.
Dessvärre var det en händelse som tog andan ur de flesta på matchen. SSIF´s Anton Eriksson fastnade med skridskon i isen och låg och vred sig i plågor. Han blev tvungen att ta ambulans in till Mora för undersöknng.
Han fick beskedet att vadbenet på högra sidan var av.
Idag på träningen dök han upp i kryckor med en inpackad och gipsad fot. Nu väntar för hans del sex veckor med gips innan han kan köra igång med rehab.
Trots det manfallet tog alltså SSIF en rättvis seger och höll även nollan och har endast släppt in ett mål på de två inledande matcherna vilket bevisar att försvaret har fungerat till i princip max.
Laget imorgon är detsamma som var med till Älvdalen plus Johan Strömberg. Dock saknas tidigare nämnt Anton Eriksson och även Johan Dahlqvist pga. sjukdom. Sedan finns det ett frågetecken angående Mark Widells medverkande eller inte.
Imorgon väntar alltså Malung som också har inlett med två raka segrar. Dock har man fått arbeta hårt i båda matcherna för att överhuvudtaget vinna dem.
Vi kan alltså vänta oss en tuff kamp imorgon onsdag när pucken släpps 19:00 och hemmalaget kommer se till att spela det spel man spelat hittills och gå för tredje raka vinsten!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera