Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Sex raka matcher utan poäng och SSIF behövde verkligen en seger för att komma på rätt köl igen.
Idag ställdes man mot jumbon Ludvika på bortaplan. En islossning behövdes, och det var just det som skedde i matchen. Krossen mot Ludvika skrevs till slut till 1-11(1-4, 0-5, 0-2) efter att Rikky Hanspers stått för ett hattrick.
Stämningen efter matchen var minst sagt på hög nivå. Äntligen en seger och dessutom fick man göra en väldigt massa mål framåt.
Ass. tränaren Roger Danielsson var väldigt nöjd efter dagens drabbning.
- Det är skönt att känna att vi kan spela bra faktiskt en hel match. Inte bjuder på någonting, utan jag tycker vi gör en stabil insats idag helt enkelt, så nu tror jag att det vänder för oss.
Efter att laget gjort totalt åtta mål under dem sex senaste matcherna och otur med studsarna tog vi tillvara på dem chanser vi skapade, och samtidigt dominerade en hel match, vilket laget inte presterat tidigare.
Puckarna studsade verkligen med oss idag, vilket vi har haft problem med förut. Idag gick flytet bättre. Vi gör mycket mål framåt och många spelare som gör mål. Hur bra är självförtroendet i laget tills matchen hemma mot Hedemora på fredag?
- Jag hoppas på att det är bättre nu när vi har en vinst. Vi ser att det är hårt jobb som krävs. Gå på avslut, gå på retur, göra mål. Vi gör det lite enklare än vad vi gjort tidigare och det ger verkligen utdelning.
Man förstår att Ludvika ligger där de ligger. Idag visade man upp ett dåligt spel rakt igenom och blev totalt manglade av ett gäng hungriga SSIF-spelare.
Skulle du säga att det är ni som gör en väldigt bra match eller att det är en blandning av bra spel från er sida och Ludvikas klart sämre spel?
- Helt klart gör vi en bra match, det tycker jag. Sen kanske inte Ludvika är på tårna riktigt heller, men vi gör en jävligt bra match idag.
Det som var väldigt kul idag var att den rivige forwarden Rikky Hanspers stod för hela 3+1 idag. Man kan säga att i princip gick varenda hans avslut i mål, och hans leende efter matchen var för svårt för honom att hålla tillbaka.
Dessutom gjode en viss Pontus Westling comeback i SSIF. Pontus var med och spelade en del matcher i fjol och idag var det dags för han att återvända till laget. Hans comeback blev väldigt lyckad då han stod för 2+2 idag och bildade en väldigt bra kedja med Anton Eriksson och Andreas Jansson.
Denna seger satt väldigt skönt på två sätt: Dels för att det äntligen blev en seger efter denna tunga svit av förluster. Dels för att man fick göra mycket mål vilket ger ett klart ökat självförtroende för att man kan göra mål och få med sig studsarna för en gångs skull.
En tung och viktig seger idag och den behövdes för att stärka självförtroendet till fredag. Då väntar ärkerivalen Hedemora på hemmaplan. Ett HSK idag som tog en liten överraskande klar seger hemma mot Avesta.
Övriga resultat:
Köping HC - Björbo IF 0-3(0-0, 0-2, 0-1)
Hedemora SK - Avesta BK 5-0(2-0, 1-0, 2-0)
IFK Hallsberg Hockey - Fagersta AIK 2-5(2-0, 0-4, 0-1)
Ses!
Alexander Hansson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera