Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Idag startade kvalserien där det handlar om att vinna kvalet för att kunna få spela i Division 1 nästa säsong.
SSIF begav sig till Arboga i dagens premiär, och det kunde ha slutat betydligt bättre än vad det gjorde. Boxplay fällde laget när man stod som förlorare efter förlust med 6-0(3-0, 0-0, 3-0) där fyra av hemmamålen kom när SSIF spelade boxplay.
Vinna eller försvinna. Just dem orden passar väldigt bra in i denna kvalserie där endast segraren får spela i 1:an under nästkommande säsong.
Att ha det i åtanke under varje match gör att matcherna oftast blir mer sevärda och mer nervpirrande.
Idag begav sig spelarbussen mot Sparbanken Arena i Arboga för premiären mot just Arboga. Ett Arboga som gick som tåget i 2:an.
Redan efter en spelad period blev denna match klart betydligt svårare än vad den redan var på förhand.
Efter 13 minuter lite drygt spelat hade hemmalaget gått ifrån till 3-0 efter bl.a. två mål i powerplay och även ett i boxplay.
Då undertecknad inte kunde närvara på denna match kändes det som att man inte alls var med i första akten och ser man till skotten hemmalaget avlossade mot Westling i kassen kunde ledningen kanske varit större än 3-0.
Den andra akten var betydligt jämnare än hur den första perioden såg ut att vara.
Där hade SSIF vid fem tillfällen att spela i powerplay och chansen att komma närmare i matchen. Dock blev utdelningen där lika med noll och istället med ett bättre utgångsläge inför sista perioden stod det fortsatt 3-0 till hemmalaget som bara var 20 minuter från att segra i permiären.
I den tredje perioden skulle Arboga definitivt stänga matchen när man inom tre minuter gjorde båda 4-0 och 5-0 och såg till att göra livet för SSIF rikitgt surt.
I slutet av matchen tilldömdes Rikky Hanspers ett matchstraff för charging och under den resterande delen av matchen skulle hemmalaget avsluta i powerplay.
Där blev det för fjärde gången i matchen mål för hemmalaget i numerärt överläge när man gjorde 6-0 med 37 sekunder kvar av matchen.
Att denna match skulle bli svår visste man på förhand. Att den inte blev enklare med tanke på den dåliga första perioden var ganska väntat.
Detta hemmalag som gått som tåget i 2:an och besitter med mycket erfarenhet blev för svåra i premiären, och trots att man hade fem tillfällen i powerplay i andra akten blev det ingen utdelning.
I tredje spikade hemmalaget segern efter två mål inom tre minuter och såg till att ge sig själva en drömöppning på denna kvalserie.
Trots att SSIF idag blev nollade kan man inte hänga upp sig på denna match längre. Redan på onsdag är nästa match och då spelar man den första hemmamatchen, och motståndet då är Valbo som idag besegrade Hedemora med 8-2 på hemmaplan.
Höres!
Alexander Hansson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera