Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Nu är det så dags!
Kvalserien skall dra igång och i den första matchen för SSIF ställs man mot Arboga på bortaplan i en på pappret svår match med tanke på den historiken som Arboga har, samt att man gått som tåget i 2:an.
SSIF fick avsluta Fortsättningsserien med två raka segrar ,mot först Falun och sedan mot ärkerivalen Hedemora.
Det var välidgt skönt för killarna i laget att få avsluta så bra som det gjorde och den sviten kan lika gärna förlängas under morgondagen.
Eftersom att 1:an till nästa säsong ska banta serien med fem lag innebär det att det är enbart segraren i denna kvalserie som får spela hockey i Division 1 nästa säsong.
Det är i princip vinna eller försvinna i varje match och en tappad poäng kan bli kostsamt när serien skall summeras.
Risken med detta är att det nästa säsong kanske bara blir ett lag från Dalarna då SSIF med både HSK samt Falun kan ramla ur, och då gå från att ha fyra lag från länet i 1:an till att bara ett lag(Borlänge) i 1:an.
Nu är det så reglerna lyder och det kommer minst sagt ändå bli härligt att kolla på matcher där varenda match har betydelse oavsett vilka lag som spelar.
Arboga är motståndet imorgon. Ett Arboga som tillsammans med Grums gick som tåget i Div. 2 Västra B. Sluttabellen resulterade i att Grums hade 74 poäng samt att Arboga hade 73, och ner till nästa lag skiljde det 29(!) poäng.
Detta arboga besitter med rutín från Hockeyallsvenskan. Inte nog med att man har spelat där under åtta säsonger i följd, så har man även rutin i laget idag. Arbogas Fredrik Orrsten har spelat 353 matcher i Hockeyallsvenskan där han svarade med att göra 216 poäng. Han vann dessutom poängligan i Arbogas serie där han gjorde totalt 70 poäng under 23 matcher.
Med tanke på förutsättningarna kommer detta Arboga bli en tuff nöt att knäcka i kvalet, men det är inte över förräns slutsignalen har ljudit.
Imorgon(söndag) kl. 16:00 startar matchen i Sparbanken Arena och förhoppningarna om en seger mot hemmalaget finns absolut där!
Höres!
Alexander Hansson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera