Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det var en riktigt bra hockeymatch de 349 betalande i publiken fick se. Med tätt och grinigt spel, mycket målchanser, två bra målvakter, sudden death och straffavgörande, en match rejäl slutspelskaraktär.
Det var SSIF som öppnade starkast i matchen. Man satte igång med skridskoåkningen från första bytet och fick redan efter 2,5 minuts spel chansen att spela i "PP". Man fick till spelet hyfsat bra och satte tryck direkt i anfallszon, men något mål i kvällens första "PP" skulle det inte bli.
SSIF fortsatte i samma rasande tempo och gästerna från Fagersta hamnade lite på efterkälken, något som renderade i att man drog på sig ytterligare en utvisning efter 7,16 denna gång skulle hemmalaget få utdelning.
Efter vunnen tekning satte Kalle Strömberg upp spelet från "pointposition". Strömberg hittade Jonas Lund som sköt, ett skott som Daniel Bergström i gästernas mål lämnade retur på, en retur som Johan Danielsson med stor vilja tryck in i mål till 1-0. Tid: 8,00.
Fagersta lyfte nu upp spelet något och fick till några anfall. När Johan Vilén efter 10,52 skulle få åka och sätta sig efter en tripping så skulle dom få chansen att utjämna matchen med en man mer på banan, en chans man tog tillvara på.
Man kom in i SSIF´s zon med fart, Pontus Ekegren spelade upp till Magnus Franzén på blålinjen som i sin tur drog en snabb diagonalpassning till Dennis Gustafsson på bortre stolpen som satte pucken högt på Martin Bäck som kastade sig förgäves för att rädda, 1-1. Tid: 11,27.
Det höga tempot fortsatte perioden ut men målen uteblev.
Även den andra och tredje perioden skulle bli mållös, men chanser det saknades det inte.
Hemmalaget sköt bland annat tre ribbskott och missade två frilägen samt en hel del heta målchanser i övrigt, men i gästernas mål storspelade Daniel Bergström.
Även Martin Bäck i hemmamålet fick briljera ett antal gånger med ett par svettiga räddningar och även han spikade igen.
Det var grinigt mellan lagen hela matchen och domare Per Ericsson från Mora, som även dömde SSIF i fredags borta mot Avesta BK, hade återigen en svettig afton då han inte var speciellt omtyckt från något av lagen. Ericsson skötte sig dock bättre denna kväll utan att glänsa, men än fattas det en hel del till toppform för rättskiparen från Mora.
Efter en mållös förläning togs matchen till straffar. Båda lagen missade sina två första straffar i den ordinarie omgången innan Pontus Ekegren i Fagersta kunde sätta pucken bakom Bäck i den sista omgången och lägga stor press på hemmalagets Emil Eriksson.
Eriksson visade dock ingen nerv alls utan åkte in och satte en snygg backhand i nättaket på Bergström och tog även straffarna till "sudden".
I "sudden" inledde Ekegren med att missa för gästerna. Nu skulle Andreas Jansson få chansen att avgöra, men Jansson han inte ens få iväg ett avslut innan Bergström i målet flyttat buren ur sitt läge. Konstigt nog fick "Tjabben" ingen chans att slå om straffen utan domare Ericsson plockade fram någon konstig regel som talade om att straffen var slagen, trots att chansen till avslut var bort.
Sebastian Varjomaa åkte då fram för FAIK men Martni Bäck gick inte att överlista denna kväll.
SSIF skickade återigen fram Emil Eriksson som satte sin första straff. Eriksson åkte återigen fram och sprätte mycket vackert pucken upp i nättaket och fixade två mycket tunga,sköna och viktiga poäng till SSIF.
Stor glädje utbröt på såväl läktaren som i SSIF´s bås, det var en typ av "play off-känslor" som visades med stående ovationer och vågen för publiken.
Det var en riktigt bra hockeymatch med ett högt tempo och två riktigt bra lag. Om Fagersta spelar som man gjorde igår är man absolut ett lag för Division 1-kval.
SSIF stod för en riktigt bra insats, visade stor krigarmoral och ingen vek ned sig.
Bäst i hemmalaget var kedjan med Rikky Hanspers, Kalle Strömberg och Johan Vilén som bjuder på tung skridskoåkning och högt tempo och i varenda byte sätter press mot sina motståndare. Förutom dom tre så ska återigen Andreas Grundström lyftas fram för sitt riv och slit. Matchbilder med mycket fysiskt spel är något den grabben älskar, och han gör det bra.
Martni Bäck i målet skall givetvis ha ett stort plus. Lugnet själv där bak och han visade stor form trots att han legat däckad i feber den senaste veckan.
Även Emil Eriksson förtjänat guldstjärna för två mycket vackra och iskalla straffar.
Nästa match spelar SSIF på fredag, det på bortais mot Häradsbygden i Tegera Arena. Räkna med mycket folk då Häradsbygden håller sitt årliga jippo med att ha puben i arenan öppen, trubadur och diverse aktiviteter.
Ny match väntar och tre nya friska poäng skall ta SSIF ett stort kliv närmare division 1 kval.
Alexander Sahlström
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera