Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det är dryga två timmar kvar till pucken släpps i seriefinal i Arla Arena mellan SSIF och Fagersta AIK. SSIF har som vanligt samling 17,00 och från och med då ligger allt fokus på matchen och operation "Stoppa Ekegrensbröderna"
Det är en riktig publikmatch som väntar ikväll i Arla Arena, som det alltid brukar bli dessa lag emellan med tuff spel, mycket utvisningar, heta känslor och oftast mycket mål.
Det är ruskgit viktig match för båda lagen. SSIF tar vid vinst ett mycket stort steg närmare direktplatsen till division 1 kval, Fagersta tar vid vinst, in tre poäng på SSIF och ser till att denna serie troligtvis kommer leva in mot de sista omgångarna.
För att SSIF ikväll ska ta full pott krävs en oerhörd disciplin. Gästerna kommer med största sannolikhet redan från första bytet köra igång med sin fysiskahockey, efterslängar och en hel del trashtalk för att få serieledarna ur balans.
Man får inte bjuda gästerna på minsta lilla då man har ett sylvasst vapen i bröderna Ekegren som inte brukar göra några misstag när lägena dyker upp.
Rejäl spel i den defensiva biten krävs, redan i styrspelet från offensiv blålinje, genom mittzonen och framför allt i den egna zonen. Istället för att spela med små marginaler på den egna halvan av planen så får man slå en icing om så krävs.
I den offensiva biten så gäller det att man tar fram det man är bra på, skridskoåkningen. Åker man mycket skridskor och får snurr på gästerna, då hänger inte deras tunga backar med.
Även ett bra målvaktsspel krävs, som vanligt för att vinna en match.
SSIF saknar sedan tidigare Anton Eriksson med en misstänkt båtbensfraktur. I övrigt saknas även Emil Norberg med en "upper body injury" samt målvakten Johan Eskilsson med en "under body injury".
I övrigt har man fått tillbaka Joakim Elfström och Martin Bäck från sjukdom samt poängsprutan Pontus Westling från en "upper body injury".
Det ser med andra ord bra ut och det är bara ut och tuta och köra.
Räkna med att det är ett taggat hemmalaget som kliver ut på isen för värmning om 65 minuter inför detta hatmöte.
Nerlsäpp 19,00
Alexander Sahlström
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera