Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ikväll är det dags för omgång 6 i Division 2 Västra A. För SSIF´s del står derby på schemat, det mot den forne antagonisten Avesta BK.
"BK" som i våras grusade SSIF´s planer på division 1 kval har mött SSIF två gånger på försäsongen. Båda gångerna var det SSIF som stod som segrare.
Men räkna med att en helt annat matchbild är att vänta ikväll.
SSIF har inlett säsongen på bästa sätt med fyra segrar och en förlust (Söderhamn/Ljusne borta 3-5). Man har varit täta bakåt och väldigt pålitliga i det offensiva spelet vilket gör att man släppt in minst mål i serien och gjort mest framåt, hittills.
Avesta däremot har börjat mycket skralt. Man har haft svårt att få spelet att stämma och endast vunnit en match efter ordiniare tid, det mot Orsa i fredags på bortais, vilket kanske var ett litet styrkebesked ändå då Orsa öppnat säsongen bra.
SSIF mötte i fredags Gävle GIK, en match där man fick träna på att anfalla och göra mycket mål. Inte dom roligaste matcherna att spela men ack så bra för självförtroendet.
Kvällens match kommer bli en tät och tillknäppt drabbning. Inget av lagen kommer vilja bjuda på någonting och som det alltid brukar vara lagen emellan, heta känslor.
SSIF dras inte med några skador sånär som på Simon Matses (körtelfeber). Dock finns två frågetecken som ledningen inte vill lämna besked om vilka förens timmen innan nersläpp.
Nersläpp 19,00 i Avesta Ishall.
Besök också Avesta BK´s hemsida för info om motståndarlaget. Avesta BK´s Hemsida
Alexander Sahlström
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera