Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skedvi-Säter IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skedvi-Säter IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
SSIF fortsätter sittt träningsmatchande. Ikväll så kommer Avesta BK på besök till isladan i Säter.
I tisdagens träningsmatch mot Hofors blev det inte mycket till spel. Matchen präglades av oerhört mycket utvisningar och fult spel. När väl lagen var fullt manskap på isen så var det inte mycket till ordnad hockey det bjöds på utan mest "grötspel".
Kvällens motståndare Avesta BK är ett desto spelskickligare lag än vad Hofors är och det brukar bjudas på roliga matcher mot detta motstånd, med derbykaraktär.
SSIF mötte Avesta i första träningsmatchen (HSK frånräknad), en match SSIF vann med 3-2. Även det var en lite smågrinig match men det bjuds på desto renare spel och innehåller inte lika mycket grishockey.
Såväl Avesta som SSIF siktar med största sannolikhet på att vara topplag i år igen och nå division 1- kval.Det skall bli intressant vad dessa lag vill visa varandra inför kommande seriestart.
Nersläpp 19,15
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera