Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sollentuna Ringette Club Minior/Ungdom
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sollentuna Ringette Club Minior/Ungdom.
Minior/Ungdom
Följ oss för uppdateringar
Bra kämpat SHC! I säsongens sista möte mot JSK sparades det inte på krafterna. Det var flämtande hjältar i SHC som kom till båset för byte. Med bara åtta spelare blev det för tungt att hålla emot starka JSK i längden. Skottstatistiken talar om att Anna i målet fick stopp på mer än 90% av skotten, hon räddade 40 av 44 skott - storartat Anna! Jämförelsevis fick vi in två av våra åtta skott. Matilda J och Malin var sist på de två ringarna vi fick in.
SHC fick rulla med tre backar och tre forwards för att få ut så mycket som möjligt av spelarna. Efter SHCs 1-0 ledning i första tändes ett hopp om vinst. Men trots bra lagspel klarade vi inte uppgiften idag. Vår finalplats är dock säkrad och då tror jag nog att Järna får möta ett revanschsuget SHC. - Tack för att ni gav allt idag tjejer.
/Bosse
| Träning | 24 maj, 13:00 |
| Föräldramatch | 31 maj, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera