Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sollentuna Ringette Club Minior/Ungdom
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sollentuna Ringette Club Minior/Ungdom.
Minior/Ungdom
Följ oss för uppdateringar
Årets SM-final i Kista ishall mellan SHC och Kista blev den efterlängtade guldfest som tjejerna i SHC Ringette flick kämpat för hela säsongen. Stämningen i omklädningsrummet innan matchen var samlad när coacherna Chrille och Jimmy gav de sista instruktionerna. Alla förstod att mycket stod på spel idag. Det senaste två årens silver sporrade tjejerna ytterligare till att vilja nå SM guld nu i år.
När nationalsången klingat ut och domarna Näsström blåst igång matchen tog lagmaskinen SHC kommandot direkt. Samspelet mellan tjejerna, trycket framåt och intensiteten i försvarsarbetet gav inte Kistas flickor mycket utrymme. De fokuserade tjejerna i SHC gav allt i varje närkamp, hela matchen igenom. Det imponenerade stort på oss alla, publik som ledare. Tjejerna visade prov på en enastående och fartfylld Ringette av högsta klass.
Redan i halvtid kändes det som guldet var möjligt att nå. Och SHC dominerade i stort sett hela andra perioden. Slutresultatet 8-4 kändes rättvist.
En stor del i resultatet hade givetvis "Muren" Darja som åter storspelade i målet. Våra båda duktiga centrar Malin och Matilda W tog sig bra spelutrymme och fördelade ringarna exemplariskt. Anfallsspelarna Matilda J, Hanna, Carro och Amanda lyckades alla bra i sina avslut. Amanda fick idag också pris som bästa spelare i SHC. Backparen Linnea och Hilda, Wilma och Emma samt Sofia och Julia agerade alla säkert och stod välplacerade för att stoppa Kistas anfall. Tack också till Malla som tyvärr inte fick så mycket speltid i finalen pga. halsont samt till Merdhi som idag stöttade laget från båset.
Grattis tjejer och ledare till att ha nått årets mål - SM guld 2010. /Bosse
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera