Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sollentuna Ringette Club Junior/Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sollentuna Ringette Club Junior/Senior.
Junior/Senior
Följ oss för uppdateringar
Ojoj vilken match det blev. Vi startade magnifikt med att göra många mål och efter första perioden står det 6-1 till SHC. Andra perioden ånga JSK på och knappar in till 8-5 till SHC farvör. Tyvärr så skadas Matilda W i samband med en tuff kamp mellan henne och My från JSK. Inga ojysta tag men Matilda åker in med huvudet före i sargen. Ambulansen får hämta henne och sjukhuset konstaterar lyckligtvis att inget var skadat i nacke eller rygg. Samt att hon inte heller hade någon hjärnskakning. Men en rejäl bula i pannan. Läkaren gav klartecken att hon fick spela nästa dag om hon kände sig bra.
Tjejerna fick fortsätta utan Matilda och det gjorde de med bravur. Tredje perioden slutade med 12-7 till SHC. Fjärde perioden och matchen slutade med 15-9. SHC till DAM final. Det trodde vi aldrig med tanke på att denna serie så skulle vi spela och ha kul men att det skulle bli tufft.
JSK hängde med huvudena och vi gladde oss åt segern. Laddade för nästa dags Junior Final.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera