Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjaby Sport Innebandyklubb P-98
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjaby Sport Innebandyklubb P-98.
P-98
Följ oss för uppdateringar
Snön hade vräkt ner under natten men vi kom iväg i tre Volvo bilar med nio spelare, en redan på plats i Karlshamn. Vi körde till fel hall och blev lite sena men vi kom ju fram. Tyvärr har sjukdomar drabbat laget och för första gången ställer vi inte upp med fullt lag.
Första perioden
Vi startade segt antagligen för att vi fick för kort tid för att värma upp. Vi var inte som ett lag och Karlshamn sprang igenom gång efter gång. Vi försökte väcka killarna men det var Karlshamns period och efter fem minuter stod det 0 - 3 och Mange var nära time-out.
Vi tog oss samman lite utan time-outen och det såg lite bättre ut spelmässigt, då kom nästa mål för Karlshamn och perioden slutar 0 - 4.
Skotten för oss 3 och för Karlshamn 9.
Andra perioden
Vi hade snacka mycket om våra positioner under vilan och grabbarna lyssnade bra och kom ut som ett helt annat lag.
24 sekunder tar det för Victor att peta in bollen efter Jespers skott. Nu är vi verkligen taggade och står rätt på banan. Karlshamn kan inte längre spela sitt effektiva spel utan vi tar över matchen.
Efter 13 minuter kan också Liam sätta 2 -4 framspelad av Tim.
Nordek gör en kanon räddning på ett friläge och det känns kanon just då. Nu känns det verkligen som att vi är på gång. Då lyckas karlshamns kapten deras bästa spelare med ett konststycke och skottet sitter helt otagbart i stort spelande Nordeks vänstra kryss, hur snyggt som helst.
Skotten i andra 8 för oss och 8 för Karshamn
Tredje perioden
Vi bestämde oss under vilan att detta kan vi ta.
Såg dock ut som att vi inte skulle kunna göra mål men efter 9 minuter lossnade det. Liam tar bollen och snyggt glider in framför deras målvakt och kan hur snyggt som helst skjuta 3 -5. Anfallet efter slår Victor en stickare till Kalle som snyggt styr in 4 -5 och nu är vi verkligen på gång.
Ytterliggare en minut senare kan Adam sätta 5 - 5 efter ett snyggt framspel av Mattsson. Allt funkar helt plötsligt och karlshamn slår bara ifrån sig. Alla får det att funka.
Vi får ett frislag någon meter in på karlshamns planhalva och vår bästa spelare för dagen: Jeppe går fram och hur snyggt som helst sätter slagskottet och vi har vänt matchen till 6 - 5 med två minuter kvar.
Karlshamn skapar åter igen en farlighet men nu är Nordek som en vägg och Liam kan efter en passning från Mattsson sätta det viktiga 7 - 5 målet i sista match minuten och matchen är klar.
Vild glädje utbryter så klart och vågen går framför den stora borta klacken.
skotten 11 för oss och 5 för Karlshamn
Sammanfattar vi matchen idag så var det en ren coach seger:), skojar bara det var ju grabbarna som tog tag i det och kalle som kapten var ett föredöme idag, hände aldrig med huvet och puschade alla på rätt sätt.
Underbart är ordet och alla spelarna var värda stoppet på McDonalds.
laget idag
Målvakt
Anton Nordek (han konstaterade efter att vi bara vunnit när han står)
Backar
Robban
Tim
Jeppe
Centrar
Kalle kapten
Adam
Forwards
Mattsson
Liam
Vicce
Simon
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera