Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjaby Sport Innebandyklubb P-98
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjaby Sport Innebandyklubb P-98.
P-98
Följ oss för uppdateringar
Sen kvällsmatch i Lagan och grabbarna är sugna på spel efter höstlovet. Lägg till det en förväntansfull supporterskara som trotsat höstmörkret och letat sig fram till Åbyhallen. Det kändes att något var på gång.
Och mycket riktigt, grabbarna kommer ut heltända till första perioden och tar tag i spelet direkt. Redan efter två minuter sätter Adam 1-0 framspelad av Lucas och detta är början på en mycket bra första period där vi håller ihop laget spelar runt bollen och skapar lägen. Efter fem minuter spelas bollen upp på backplats och Robin lägger upp den för Jonathan E som nyper till och målvakten kan inte hålla bollen, på returen är Adam där och trycker in 2-0. Tjugo sekunder senare snor Linus bollen av en Laganspelare och i kalabilken som följer sätter Linus iskallt 3-0. 4-0 kommer efter att Viktor spelar fram Adam som inte gör något misstag utan sätter bollen i mål.
På en kontring lyckas sedan Lagan kvittera, Isac är på bollen men den smiter in.
Innan perioden är slut hinner vi även med 5-1 och det är en kopia på 2-0 målet med skott från Enarson som målvakten inte kan hålla och efter hårt jobb på returen trycker Adam bollen i mål.
En mycket bra första period där alla löser sin uppgift på ett mycket bra sätt.
Andra perioden och Lagan lyfter sig rejält samtidigt som vi slappnar av lite. Lagan tar över spelet och på två snabba kontringar har dom kvitterat till 5-3. Men innan det hinner bli oroligt gör Adam 6-3 efter fint samspel med Filip. Lagan kvitterar då det uppstår lite kalabalik framför vårt mål och via en konstig studs hoppar bollen oturligt in i mål 6-4. Vi gör sedan 7-4 efter att Jonis och Mattsson kämpat hårt i försvarszonen fått loss bollen och skickat ett långt pass som Adam efter diverse turer snappar upp och sätter snyggt i mål.
Nu stämmer inte spelet för oss, Lagan trycker på och ett hårt skott smiter förbi Isac och det är reducerat till 7-5.
Adam är dock i målform i kväll och vinner tekningen efter målet snyggt framåt mellan benen på Laganspelaren avancerar mot mål och trycker ett stenhårt skott ribba in 8-5, skönt!!
En jobbig period där laget plockar fram ett av sina adelsmärken, kämpa takterna och viker inte ner sig. Många tuffa dueller och hårt jobb över hela planen, ett bra målvaktsspel och Adam i målform gör att vi går till pausvila med tremåls ledning.
Tredje perioden och spelarna bestämmer sig för att ta tag i spelet igen. Redan efter 42 sekunder vinner Mattson en duell skickar upp bollen på kanten och där kommer Viktor i full fart och med ett behärskat skott sätter han den mellan benen på målisen 9-5. Nu börjar spelet åter fungera och efter ett antal fina spelkombinationer så kommer också 10-5 Filip trycker dit bollen på pass från Adam efter att Lucas jobbat fram bollen i hörnet.
Lagan kvitterar sedan till 6-10 innan Jonis får loss bollen i försvarszon och får fram den till Linus som passar Viktor som sätter 11-6. Lagan tillåts sedan kvittera två gånger och ställningen är 11-8 innan firma Robin, Enarsson och Adam står för ytterligare ett mål Robin passning till Enarsson som lossar kanonen och på målvakts returen trycker Adam in 12-8. Liam som hamnat i många tuffa dueller längs med sargen får äntligen utdelning genom att från sarghörnet valla bollen via målvakten in i mål 13-8. Adam som startade målskyttet i matchen avslutar också matchen genom att göra sitt nionde mål för kvällen och fastställa slutresultatet till 14-8.
I en svängig match där det kunde blivit ännu fler mål om inte målvakterna i båda lagen spelat bra känns det skönt att stå som segrare. Alla spelarna får ett gott betyg efter matchen och backarna visade att skott lönar sig när forwards och centrar gör sitt jobb framför mål.
Måste ge Adam extra pluss i kanten som gör nio mål i dag, bra jobbat.
Gladast i dag är kanske ändå Viktor som vid förlust lovat mamma att tvätta matchstället för hand.
Laget i dag:
Målvakt Isac Andersson
Backar
Robbin Sälgfors
Jonathan Enarsson
Jonathan Magnusson
Jonathan Mattson
Centrar
Adam Sjösten
Linus Fransson
Forwards
Viktor Sjöstrand
Liam Andersson
Lucas andersson
Filip Björstrand
Tränarna för dagen Christian och Magnus andas ut efter att ha sett grabbarnas kämpatakter blandat med fint spel. Att backarna vågar delta i anfallsspelet och att skotten börjar sitta på/i mål känns bra. Träning på onsdag och då kommer killarna från junioralsvenskan och hjälper till.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera