Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Lejon Skellefteå A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Lejon Skellefteå A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På onsdag 19:00 i Skellefteå Kraft Arena tar SK Lejon emot Tegs SK i en mycket viktigt match i HockeyEttan Norra.
SK Lejon ligger tre poäng före Tegs SK och siktar så klart på att utöka avståndet.
Matchen ses bäst live men kan även följas via Webb TV: LÄNK
Simon Westin om matchen
1 poäng mot Asplöven, vad kan ni ta med er från den matchen?
- Det som vi kan ta med oss till nästa mach är våra toppar. För när vi följer vårat grundspel och håller disciplinen och har rakheten i vårt spel så gör vi det svårt för våra motståndare.
Vad måste bli bättre från den matchen?
- Det som vi gjorde mindre bra mot asplöven var att vi bjöd på alldeles för mycket. Så det som måste bli bättre till Teg-matchen är att minimera våra misstag.
Vad säger du om morgondagens motståndare Tegs SK?
-De är ett lag som jag tycker verkligen har steppat upp nu till fortsättningsserien. Det är ett lag som kommer köra stenhårt , så det måste vi vara beredda på.
Vad blir viktigt för att ta 3 poäng?
- Jag tror att det är så enkelt som att det laget som gör minst misstag kommer att vinna.
Hur är din egen form just nu?
- Min form är har varit bra .Tycker att mitt spel har blivit mycket mer stabilt nu denna andra halvan av säsongen.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera