Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skattkärrs IK P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skattkärrs IK P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Försäljningar
Om vi vill spela på fler cuper den här säsongen kommer vi behöva genomföra någon, eller några, försäljningar. De föräldrar som var på mötet tyckte det är ok att varje familj betalar för sitt barns mat när det är endagarscuper så att pengarna vi får in på kiosk och försäljningar går till anmälningsavgifterna. En sak som jag känner är viktig när vi diskuterar eventuella försäljningar är att jag inte vill att vi har säljkrav på varje barn/familj. Alla hjälps åt och gör så gott de kan men kan man av någon anledning inte sälja något eller särskilt mycket så tycker jag att det är ok.
Ett förslag om att inte ha försäljningar utan istället att familjerna lägger en summa var till lagkassan kom också upp på mötet. Hur känner ni för det?
Om vi ska ha försäljningar, finns det någon eller några som kan ta på sig att hålla i dessa? Vi försökte bolla lite kring vilka saker vi skulle kunna sälja, jag har även spånat lite här hemma efter mötet. Här är några förslag, finns det något av det som ni känner är mer lockande/lättsålt än annat?
Plastpåsar
Newbody
Hjälpa till vid olika events i kommunen? Någon som vet något event som kan behöva hjälp mot ersättning?
Toapapper
Kakor
Tvättmedel
Saffran
Vi bakar och säljer hembakat
Te och kaffe
Godis
Julkort/julpapper
Ljus
Hjälpa affärer med inventering
Mixboxen
Tulpaner
Delikatesskungen
Klubbkassan (bivax i olika former)
Hus och hem
(Lagsajten har alternativ)
Choklad
Städa naturen
Samla in julgranar efter nyår och köra till tippen mot en avgift
Inga kommande aktiviteter
| 5 maj | Årsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera