Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skattkärrs IK P-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skattkärrs IK P-12.
P-12
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Vi vill börja med att säga att vi tycker det är väldigt roligt att så många vill fortsätta spela.
Nytt för säsongen är att Ulrika och Emil har valt att sluta hos oss så det blir Simon och Lars som kommer att sköta laget den här säsongen.
Vi kommer att starta upp med barmarksträning redan nu på söndag. Samling 17.00 på motionsspåret bakom universitetet. Kläder efter väder.
Det kommer en kallelse.
Den här säsongen kommer vi att utöka vårat samarbete med P13 och köra en träning i veckan tillsammans med dom.
Samtliga träningar i Väse hallen.
Måndag 19.30 - 21.00
Onsdag 19.30 -21.00
Fredag 17-18
Vi återkommer när vi får börja träna inomhus.
Försäsongscup!
Vi har anmält ett lag till Föreningspizzan cup i Linköping 18-20 september.
Skattkärrs IK står för anmälningsavgiften till cupen och vi använder oss av de pengar som finns kvar i lagkassan men varje spelare kommer att behöva betala en del av deltagaravgifterna själva.
(Ca 1000kr)
Jag skickar ut en förfrågan via laget som är viktigt att ni svarar snabbt på om ni har möjlighet att vara med, så vi vet om vi får ihop ett lag.
Sist men inte minst så ser vi gärna att någon tar på sig ansvaret och sköter försäljningen av tex kakservice eller newbody mm och ev sponsring så vi får ihop en ny lagkassa till kommande cuper.
Många av grabbarna har vuxit ur sitt träningsställ så behovet av sponsring känns stort. Så den som vill hjälpa till med detta kan kontakta mig eller Lars.
Nu ser vi fram emot att starta igång denna säsong. Hoppas så många som möjligt kan vara med på cupen.
Hälsningar Simon & Lars
| Träning | 4 sep, 17:00 |
| Träning | 7 sep, 19:30 |
| Träning | 9 sep, 19:30 |
| Träningsmatch mot Karlskoga | 11 sep, 18:00 |
| Träning | 14 sep, 19:30 |
Detta kommer att bli toppen. De senaste åren så har vi sålt Newbody med start typ nu i augusti. Brukar var bra, får då är vi lite ”först ut”, innan alla andra börjar sälja. Jag röstar gärna för en sån försäljning, det är också otroligt smidigt för den som administrerar försäljningen, då allt kommer färdigsorterat. Är det någon som kan tänka sig att dra igång en?
RapporteraRapportera