Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Saleby IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Saleby IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Igår onsdag spela vi 2-2 mot ÖSIK.
Matchen startade o vi hade koll på ÖSIK:s offensiv. Dom skapade inga direkta farligheter, dom backade hem o väntade på att vi skulle göra misstag så skulle dom ställa om på dom. Vi va det klart bättre laget i första halvlek utan att för den saken skulle skapa jättemånga lägen. Men vi va det laget som skapade flest målchanser o tryckte ner ÖSIK o i minut 40 fick vi utdelning på vårat tryck när Blom gjorde norr sin gubbe o mkt behärskat tåfisade in vårat 1-0 mål. Efter målet så fortsatte vi att trycka på i i sista minuten innan halvlek så får Simon S bollen o vänder upp o smeker in 2-0 till oss riktigt gött o välförtjänt.
I halvlek gör vi inga byten utan vi kör på med samma manskap. Vi pratar om att inte bjuda på nåt i andra halvlek utan spela kontrollerat o när vi får tillfälle så försöka döda matchen.
Andra startar där vi äger mkt boll o inget lag skapar några egentliga farligheter. Men i 69 min bjuder vi in ÖSIK när vi spelar bollen rätt i gapet på deras spelare som helt fri sätter reduceringen till 2-1. Vi har några riktigt bra lägen att göra ytterligare mål men vi får inte in bollen. I ca 80 min så sätter ÖSIK 2-2. Matchen slutar 2-2.
En riktigt bra första halvlek från våran sida där vi trycker ner ÖSIK. En sämre andra halvlek vilket gör att vi tappar våran ledning o endast får med oss 1p. Det är för dåligt att tappa en tvåmålsledning på hemmaplan.
Nya tag på söndag i derbyt mot Norra Härene.
/ Sörstrand
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Trässbergs BK (hemma) | 12 jun, 19:00 |
| Träning | 16 jun, 18:00 |
| Träning | 18 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera