Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Saleby IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Saleby IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Igår så spela vi 2-2 borta mot JK10.
Matchen startade o det blev en del ställningskrig ibörjan o inget lag skapa dom där klara chanserna. Men jag tycker vi va det spelförande laget o utnyttjade dom ytorna som vi pratat om innan o skapade en del halvchanser. Bakåt spelar vi stabilt o släpper inte till några lägen. Men i den 28 min fick JK10 en hörna som dom nickar in o tar ledningen med 1-0, där Kenny ”stängs” så han inte kan komma ut. Efter deras mål är det fortfarande vi som är spelaförande o kommer till bra lägen men när vi ska slå den sista passningen eller inlägget så är vi inte tillräckligt distinkta o chanserna rinner ut i sanden. Så resultatet 1-0 till JK10 står sig till halvlek.
I halvlek gör vi ett byte, Ivar går ut o Ville kommer in o vi byter lite positioner på några spelare.
Andra halvlek startar o efter ca 10 min får JK10 en frispark som vi tappar markering på deras spelare o han får nicka in 2-0. Surt att ligga under med 2-0 för JK10 har inte skapat många lägen överhuvudtaget men dom är tunga på fasta situationer. Vi knyter näven o redan efter ca 1 min efter deras 2-0 mål så får vi en frispark som Pontus slår in o Johan C nickar in den riktigt snyggt i bortre o vi har reducerat till 2-1. Den nicken höll Drogba klass i hårdhet när han nicka in målet i CL-finalen mot Bayern! I andra halvlek är det vi som fortfarande är spelförande o nu skapar vi även farliga lägen. I ca 65 min så kommer Rasmus J in o Pontus går ut. Lite senare så serverar Blom Johan C ett friläge som tyvärr smiter precis utanför stolpen. Jag Sörstrand ser att Johan C är fri i bortre delen av straffområdet o lyfter dit bollen o Johan C slänger sig bakåt o drar till på volley o bollen är påväg in i krysset men då svarar JK10:s målvakt för en riktigt bra räddning. Vi fortsätter att trumma på o i 83 min så sätter Blom in bollen till Orrben som har löpt sig fri o sätter in bollen i öppetmål o vi har kvitterat till 2-2. Det blir inga fler mål i matchen o det slutar oavgjort.
Vi ska inte behöva släppa in 2 mål på fasta utan där får vi bli tuffare. Men i spelet så spelar vi riktigt stabilt bakåt o dom kommer inte till många farliga lägen. I första spelar vi bra utan att skapa dom där riktigt farliga chanserna. I andra spelar vi bra men vi skapar också flera riktigt bra lägen så andra halvlek är jag riktigt nöjd med.
Vi tar med oss att vi hämtar upp ett 2 målsunderläge på ca 30 min o att vi trummar på i hela 90 min plus tillägg. Med tanke på att vi låg under med 2 mål i andra halvlek så får vi va nöjda med 1p men vi var det laget som skapade flest o farligast chanser så om nåt lag skulle vunnit så va det vi tycker jag!
Nu får vi träna på o sen på onsdag är det match igen mot Tråvad/Larv som också är ett bra lag. Så även det kommer bli en tuffmatch!
/ Sörstrand
| Träning | 22 sep, 18:00 |
| Träning | 24 sep, 18:00 |
| Trässbergs BK (borta) | 25 sep, 17:15 |
| Träning | 29 sep, 18:00 |
| Träning | 1 okt, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera