Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Svartbjörnsbyns IF SIF-P15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Svartbjörnsbyns IF SIF-P15.
SIF-P15
Följ oss för uppdateringar
Under föräldramötet så gick vi igenom lagets upplägg med kommande cuper samt seriematcher.
Vi kommer att spela cirka 1 seriematch/vecka under säsongen. Enklast för er föräldrar är att titta i lagets kalender på laget.se, där står det mesta och det fylls på kontinuerligt.
Vi pratade även om hur vi tänker när vi kallar till matcher, exempelvis någon frivillig målvakt per match osv.
Vi gick igenom hur vi ledare resonerar kring positioner under match. Vi vill att spelarna provar på olika positioner.
Vi upplever att backpositionen har en negativ klang hos flera spelare och att vi tillsammans måste försöka förklara för våra barn hur viktig den är. Backlinjen är målvaktens förlängda arm.
Mycket är nytt för oss ledare, men även för spelarna i år, med 7-manna. Vi lär oss för varje dag.
Vi kommer att prova oss fram under säsongen med antal avbytare, fördelning av spelare på plan m.m.
Har ni frågor, tips eller ideér så tveka inte att prata med någon av oss. Välj gärna ett tillfälle då vi anses ha tid att besvara era frågeställningar.
I samband med mötet delades det ut papper till närvarande föräldrar med lagets policy samt regler/förväntningar på er föräldrar.
Jag bifogar texten även här.
Lagpolicy Svartbjörnsbyns IF P15
Vi ska ha god sammanhållning, kamratskap och ha roligt tillsammans oavsett idrottsliga resultat.
Vi har fotbollen i centrum och gör alltid vårt bästa på träning och match. Vi vill utvecklas till fotbollsspelare i ett samspelt lag.
Vi uppträder föredömligt på och utanför planen, gäller speciellt när vi representerar föreningen i deras kläder.
Vi är alla lika mycket värda och behandlar andra som vi själva vill bli behandlade.
Vi passar tider.
Vi respekterar ledare och lyssnar på genomgångar.
Vi följer ledares regler och fotbollens regler.
Vi har ett bra uppträdande och språk mot lagkompisar, motståndare, domare och ledare.
Vi visar respekt för vår träningstid samt ledares upplägg.
Vi visar respekt för lagkompisars önskan om att träna med fotbollen i fokus.
Som spelare ska jag visa respekt för:
Mina lagkompisar
Mina motståndare
Mina ledare
Domare och funktionärer
Förväntningar på föräldrar:
Att du är en god förebild genom att inte fokusera på resultat. Feedback är bättre än kritik.
Att du låter ledare ta hand om det sportsliga. Låt ledare vägleda barnen med fokus på fotboll under träning och match.
Att du stödjer ditt eget och andras barn genom att engagera dig.
Att du medverkar i olika föreningsuppdrag samt laguppdrag och föräldramöten.
Att du som åskådare till ditt barns matcher respekterar ledare, domare, motståndare och spelare.
Att du som förälder pratar på ett positivt sätt om ledare och påminner barnet om att det är ledare som bestämmer vid träning och match.
Att du som förälder strax före, under match och kort efter match låter spelare och ledare få tid att prata ihop sig i lugn och ro.
Att du som förälder till ditt barns matcher närvarar på motsatt sida av spelplanen.
OBS! Ingen träning på söndag 4/5 pga matchdag i Luleå.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera