Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Svartbjörnsbyns IF SIF-P11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Svartbjörnsbyns IF SIF-P11.
SIF-P11
Följ oss för uppdateringar
Hej. Det verkar vara lågt intresse av att ansvara för toa- och hushållspappersförsäljningen för grabbarna i år. För att vara övertydlig så har jag knappt tid att lösa ut övriga åtaganden för föreningen och lagens skull idag med hänsyn till min verksamhet fram till midsommar, Andreas och Madde kör sina planeringar inför varje träning och match, och Elina planerar lagets ansvar under cupen samt fikapassen under resten av säsongen. Detta är orsakerna till att jag friskriver oss från just detta uppdrag i år.
Då har vi tränare ett förslag:
Det blir inget laguppdrag i år alls och vi betalar den föreningsavgift som varje spelare ska generera direkt från lagkassan.
För att visa på en framtida konsekvens av detta vill jag presentera ett exempel åt er:
idag innehåller lagkassan ca 42.000kr. Av de 42.000 kommer lagets totala utgifter i år att landa in på ca 25.000kr.
Det innebär att vi då har kvar 42.000kr - 25.000kr = 17.000kr. Sedan får vi tillbaka 3.000kr från föreningen, vilket gör att vi landar in på 20.000 vid säsongens slut. I denna summa finns ej kostnaden för busstransport till och från Lycksele inräknat ännu, vilket också påverkar slutsumman.
Om vi sedan blickar framåt mot säsongen 2024, när grabbarna börjar spela 9 mot 9, kommer kostnaderna för cuper och andra evenemang att stiga avsevärt. Det innebär att under 2024 behöver vi då sälja desto mer balar papper för att samla ihop pengar för lagets skull. Och detta kan även innebära att vi skulle behöva lägga till mer pengar ur egen ficka direkt om vi ej har tillräckligt i kassan, men samtidigt vill åka på en större cup. Alternativet är att vi förhåller oss till sammandrag och nån cup i närheten av Boden.
Fundera fram till imorgon, 1/5, om någon kan tänkas ta ansvaret för detta uppdrag för lagets skull. Camilla Engström är samordningsansvarig för 3-4 lag som säljer detta, vilket innebär att hon har detaljer som hon meddelar inom kort.
Mvh Christian
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Lira BK /IFK Luleå (borta) | 21 maj, 20:00 |
| Munksund-Skuthamns SK (hemma) | 25 maj, 19:00 |
| Luleå SK (borta) | 30 maj, 14:30 |
| Luleå FC (hemma) | 8 jun, 18:30 |
|
|
Styrelsens organisation |
| Igår | Matcher på Bossevallen |
| 14 maj | Bossevallen |
| 22 mar | Kommande årsmöte |
| 20 mar | ÅRSMÖTE 29 MARS 18.00 |
Hej Maria. Stort tack för detta. Informationen avseende försäljningen kommer Camilla Engström stå för, ställ alla frågor till henne. Hennes telenummer finns på laget.
RapporteraJag finns givetvis tillgänglig sen för fler detaljer om så behövs, dock tidigast måndag 8/5.
Rapportera