Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundsvalls IBF Utveckling
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundsvalls IBF Utveckling.
Utveckling
Följ oss för uppdateringar
Hej barn och föräldrar,
Innebandysäsongen fick ju inte riktigt det avslut som vi önskade. Med anledning av rådande läge så valde vi att avsluta den tidigare än planerat. Inte heller någon avslutning har vi haft, vilket vi avsett ha som en tradition (och kommer ha som tradition framåt).
Vi tränare har sammanfattat året lite och konstaterar att höjdpunkterna varit:
- att vi mottagit spelare från Nord och se hur de snabbt kom in i "Haga" laget. Tjejerna är verkligen snälla, omtänksamma och öppna med varandra. Vilka härliga barn ni har!
- att vi fått se en häftig utveckling i spel på stor plan. Det är ju första året vi spelat 5 +målvakt och från att ha varit lite vilsna på plan i början av säsongen så började vi hitta rätt under slutet av säsongen. Tjejerna tar också steg framåt som innebandyspelare, alla i sin egen takt.
- att det tillkom spelare under säsongen. Bra tecken på att tjejerna tycker det är kul.
- att vi fick köra vårt lilla helgläger tillsammans med era barn. Två träningspass men framförallt övernattning, mello och mys i brottningslokalen i Skönsberg.
Vi hoppas era barn tyckt säsongen var lika kul som vi, men nu är det dags blicka framåt.
Flera av barnen har ju sedan en tid börjat träna fotboll vilket vi tycker är toppen. Att röra på sig regelbundet är jättebra! Vi vet också att det är några som kanske inte har så mycket aktiviteter och därför tänkte vi att under sommaren via laget.se bjuda in till:
- anmälningsbara "skoj" innebandyträningar på Hagaskolans multiplan. Dag och tid kommer variera men vi siktar på att köra förmiddagstid lördag eller söndag.
- varierad träning - kan vara på Baldershos "gym" eller lite rörelselek i Ryggisspåret. Dag och tid kommer även här variera men vi lägger ut anmälan på laget i god tid.
Vi hoppas såklart att även de som har andra aktiviteter, som t ex fotboll, tycker det kan vara kul dyka upp på detta. Man kan väl se ovan som lite "barmarksträning" men på en nivå där vi främst försöker ha kul!
Kom ihåg att lite egen träning med klubba och boll några gånger också är ett bra sätt att lära kroppen komma ihåg innebandy (stå och dribbla lite, jonglera, passa mellan två skor etc etc).
Vi planerar sedan att dra igång med "utomhusträning" när skolorna börjar om i augusti för att sedan, om då rådande Coronaläge medger detta, påbörja inomhusträning någon gång i september. Om eventuella krockar med t ex fotbollen uppstår så uppmuntrar vi er att gå på de träningarna eftersom augusti/september är fotbollsmånader! Mer om detta senare.
Vi hoppas att ovan ska göra att vi fortsatt håller intresset uppe på en lagom nivå för innebandyn, samt att vi kommer väl förberedda inför kommande säsong som vi redan ser fram emot.
Alla synpunkter på ovan är välkomna - gärna i privat meddelande till någon av oss tränare.
Ha en skön sommar så hoppas vi att få se er på någon av "träningarna" vi lägger ut här på laget.
mvh Tränarna
Mattias
Per
Lena
Lars
| Träning | 5 jan, 17:45 |
| Träning | 7 jan, 19:45 |
| Träning | 8 jan, 17:45 |
| Moälvens IBK Ungdom F09 (borta) | 10 jan, 13:30 |
| Höglands AIF F10 (hemma) | 11 jan, 11:00 |
Fint skrivet inlägg och mkt bra med aktiviteter i sommar🙏👏
RapporteraRapportera
Stor tack för er tränare för engagemanget! Instämmer med Robert, bra med sommaraktiviteter.
RapporteraRapportera