Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundsvalls IBF F08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundsvalls IBF F08.
F08
Följ oss för uppdateringar
Hej
Nu har vi ledare arbetat fram en teori om boende, körschema, packlista och vem åker i vilken bil.
Några noteringar;
1) vi har försökt tänka till på att boendet ska vara med någon de umgås mer med eller att vi vet att det är ett barn som tar ansvar för andra kompisar, även om de inte känner varandra jätteväl. Därför vill vi nu att ni föräldrar går igenom boendet med era barn och kollar av så att de känner sig trygga med sina sovkompisar. OM någon ABSOLUT måste byta, så vill Lizze-Lott ha enskilda sms om det. Dvs ingen öppen kommunikation i messenger gruppen.
2) Vem som åker i vilken bil är också kopplat till boendet, så vi önskar även här att ingen ommöblering sker mellan föräldrar, utan att vi håller oss till boende planen.
3) Det finns som vanligt ett detaljerat körschema, så att alla känner att de har kontroll och vet vad som ska hända. Det gör också att ni föräldrar vet vad som händer när, och om ni vill komma upp så vet ni var tjejerna är vid olika tillfällen.
4) Det finns en packlista med både vad som ska tas med i form av match / övrig tid och mat. Det finns också listat vad resan uppskattas kosta och jag ber er särskilt prata med era barn om vikten av att köpa lunch på söndag och max prislappen på godis på lördag. De delar som ska betalas in till laget, för gemensamma utlägg kommer Malin (kassör) att informera om senare när vi fått klart med hur mkt bidrag vi får från föreningen. Räkna med att betalningen ska ske på måndag-tisdag så att kassören hinner sammanställa innan avresa.
5) Frågan om läxläsningens vara eller icke vara. Det har emottagits på blandat sätt bland tjejerna men vi ledare tror att det är en bra grej dessa gånger när vi borta heldagar lör-söndag. Vi tänker att vi vinner i längden på att ha det som ett återkommande inslag när det finns utrymme.
6) Mobiltelefoner - det fungerade JÄTTEBRA med att tjejerna umgicks med varandra istället för att hänga över mobiltelefoner, det blir mkt mer samvaro och dialog. Utifrån det insamlas mobilerna när vi kommer upp till husum och lämnas tillbaka först på kvällen. Vi har en tanke om att ni föräldrar försöker ringa "god natt" efter sista matchen i Husum vid 17,30 (vi lämnar tba mobilerna efter sista match och samlar sedan in igen lite senare). Detta då vi märkt på tidigare cuper att ju senare på kvällen man ringer och pratar med sina föräldrar, desto större tycks hemlängtan och oro bli. Då för att få så mkt lagtid / lugn och ro inför sömn så skulle vi önska att ni försöker ta samtalen mellan 17,30-18,30. Övrig tid kan ni ju alltid nå tjejerna via Lizze-Lotts telefon, 070-561 90 97. Självklart kommer tjejerna att få ha sina mobiltelefoner över natten. De kommer också att i förväg få reda på var såväl tränarna herr bor, som vart lagledare och tränare dam bor.
7) Finansiering - Totala kostnaden för helgen beräknas till ca 800 kronor per spelare. 200 kronor av dessa måste ni föräldrar ge era barn att kunna betala för själva. Det avser lördagsgodis, lunch söndag och middag söndag. Resterande 600 kronor kommer fördelas så att föreningen betalar en del, lagkassan en del och föräldrarna en del. Den inbetalning ni förväntas göra kommer att meddelas under helgen och vi ser gärna att ni har betalat in det till kassören senast på tisdag så att vi därefter hinner föra över pengar till de vuxna som ska göra utläggen.
På föräldramötet kommer beslut att fattas om hur kak / godis försäljningens intäkter kommer hanteras. Om det då blir individuell finansiering kommer den ersättningen att återbetalas till resp familj eller läggas som "buffert" inför framtida roligheter.
8) Under dokument ligger ett excel ark som heter 211016-17 förslag upplägg Öviks helg. Se upp - det finns 4 flikar. Läs noggrannt coh gå gärna igenom med barnen.
9) Föräldramötet kommer inom kort - vi håller på att koordinerad med en kortare dietist föreläsning för såväl barn som vuxna.
Vi ledare ser verkligen fram emot denna helg och vi vet att era tjejer gör det också. Ev funderingar - tveka inte - hör av er.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera