Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundsvalls IBF F08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundsvalls IBF F08.
F08
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Hösten snurar snabbt och nu är det snart jul :-)
Jul ledigheten
Vi har bestämt hur vi kommer träna under jul och kommer på måndag att sända ut kallelser kring detta så vi vet om vi får ihop tillräckligt med spelare för att kunna hålla en träning.
Allmänt om cuperna
Föreningen står för anmälningsavgifterna för cuperna, men laget / föräldrarna står för de individuella deltagarkorten.
I båda fallen har vi anmält två lag, vilket innebär att föreningen har betalat in 10 000 kronor för dessa cuper, vilket ingår i er medlems avgift till föreningen.
Utifrån att vi tycker det är roligt med sammanhållningen inom laget och med föräldragruppen så tycker vi att det är roligt desto fler föräldrar som vill följa med. Vi hade det verkligen jätteroligt tillsammans förra året i Övik och jag räknar med att det blir minst lika bra på dessa två cuper.
Logistiken i Övik med flera olika hallar / olika platser / gör också att vi gärna ser hjälp där med skjutsning. Det förenklar för oss ledare att växla tjejer mellan våra olika lag.
Betalning av deltagar kort sker till Malin Berglund, telefonnummer 070-301 65 16.
Paradis cupen i Övik
Cupen går av stapeln 5-6 januari och vi ledare kommer sova med tjejerna i klassrum. Som jag informerat om tidigare har jag prel bokat rum på Scandic som föräldrar kan boka med rabatterat pris om 800kr / natt / rum. Sedan tidgare har jag fått info om behov av tre rum, Telma, Ida/Tove och Linnea S. Om fler vill ha rum vill jag gärna att ni hör av er absolut senast fredag 20 december genom att svara under den nyheten som jag la upp 13 november.
Cupavgiften är på 600 kronor och ska vara betalda till cupen den 28 december så vi behöver att alla betalar in den 23 december som senast till Malin Berglund (Toves mamma). Vi håller på att räkna samman om vi kan rabattera deltagarkortet med en liten slant, men kommer ni få reda på senare, så räkna med att betala in 600 kronor.
Special kost: Ska helst redan ha varit anmäld - jag känner till att vi har minst två laktos - men för säkerhets skull vill jag ha personliga sms från föräldrar till de barn som behöver specialkost - omgående.
I denna avgift ingår:
Övik - BLÅTT Deltagarkort - 600 kronor
- Logi 1 nätter (hårt golv)
- Söndag: Middag
- Måndag: Frukost och lunch
- Aktivitetskort
- Fria resor med cupbussarna
- Diplom
- Medalj
- 3 skott i speedshooting
- 20% rabatt på all innebandy hos Intersport
18 lag är anmälda i serien Flickor Blå A och vi kommer där spela med två jämnbördiga lag men där visst utbyte mellan lagen kan ske beroende på hur sjukdomar och dylikt utspelar sig. Vi har lag i Grupp B och Grupp C och dess spelscheman är inte ännu lottade. Inte heller är fördelningen mellan tjejerna helt klara och det återkommer tränarna till.
Avfärd den 5 sker med gemensamma bilar men vi återkommer närmare med mer detaljerad cup planering - när vi ser spelschemat...
Cupens hemsida - där ni kan läsa mer:
https://paradiscupen.cups.nu/
Dalen cupen
Cupen går av stapeln 28-29 mars i Umeå och detta är en ren flickor 2007-2008 cup. Även här kommer jag ta fram en hotell lösning för de föräldrar som är intresserad. Tjejerna kommer sova med oss ledare på Dragonskolan i Umeå, ca 100 meter från Nolia hallarna där cupen går av stapen. Maten serveras i matsalen på samma skola.
Det kommer vara max 12 lag (idag 11 lag anmälda), med 5 garanterade matcher i ett gruppspel samt nivåanpassade bonusmatcher. Vi har även vid denna cup anmält två lag.
Cupavgiften är på 350 kronor och ska vara betalda till cupen den 7 mars - så vi behöver att alla betalar in den 28 februari som senast till Malin Berglund (Toves mamma).
Umeå – deltagarkort 350 kronor
Lunch lördag
Middag på lördag
Frukost söndag
Lunch söndag.
En kvällsmats-/mellanmålskasse till laget vid incheckning.
Specialkost meddelas Lizze-Lott senast 1 mars.
Matlista publiceras på cupsidan senast 2 veckor innan cupen.
Cupens hemsida - där ni kan läsa mer:
https://www.cuponline.se/start.aspx?cupid=33895
Nu ser vi fram emot den sista intensiva innebandy helgen innan jul, sedan lite ledighet och så några träningar innan cupen i Övik.
Vi ses!
Inga kommande aktiviteter
Linnéa S är laktosintolerant och vi behöver ett hotellrum för 2 vuxna och 1 syskon även på Dalen cupen i Umeå
RapporteraRapportera