Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala HK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala HK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
...men som bekant spelas ju en ishockeymatch över 60 minuter och mittenakten blev helt avgörande till Åkers IFs favör. Slutresultatet skrevs till 9-4(1-0)(5-1)(3-3).
Första perioden är en period där båda lagen byter chanser och där Sala har den första heta chansen då Patric Ålebo bryter sig in ifrån kanten utan att lyckas peta in pucken. Åkers som spelar piggt och snabbt sätter Salas försvar på prov och Hampus Nordgren i Sala kassen får göra fina ingripanden för att freda kassen från påhälsning.
Det är dock hemmalaget som tar ledningen med 1-0 efter 17.52 då en friställd hemmaspelare sätter pucken distinkt över Nordgrens vänstra benskydd.
Skott Åkers 12 Sala 14
Andra perioden är ju något som man helst vill glömma och lite svårt att fatta vad som sker ute på isen, visst Åkers gör 2-0 tidigt i powerplay men sen spelar vi lite väl naivt och låter hemmalaget komma i spelvändning efter spelvändning och på sätt skölja över oss gång efter annan och 3-0 kommer ganska raskt efter 2-0 kassen. Sen får firma Stridh-Gunnarsson-Romegård lite tryck i anfallszon och vips så har Stridh krigat in pucken till en 3-1 reducering. Åkers är tyvärr ofina nog så dem fortsätter att vara effektiva perioden igenom och går också till periodvila med 6-1.
Skott Åkers 20 Sala 12
Vad som sades i periodpausen har jag ingen aning om men gissningsvis så gick snacket om att vinna tredje perioden och få något positivt med sig hem, och 6-2 kommer ganska omgående då Stridh och Romegård kommer i två-mot-etta och Romegård gör inget misstag utan stänker upp en handledare i första krysset fint assisterad att Stridh, Spelet böljar fram och tillbaka och Åkers har flera högoktaniga chanser att öka men då sticker Edvin Sollander fram och efter lite tråcklande så stänker också han in en handledare i krysset till 6-3. Efter det målet får Åkers chansen i spel fem mot tre och då smäller det till 7-3 efter fint klapp-klapp spel. 8-3 kommer också det i powerplay. Sen kliver Sollander fram igen och efter att Kennie Sandh hamnat i Gretzky position bakom målet så serverar han en macka som Sollander nyper upp till direkt på och skickar den upp i bortre krysset till 8-4. Åkers fastställer sedan resultatet till 9-4 i slutet av tredje perioden.
Skott Åkers 18 Sala 18
Så här sammanfattar Marcus Nyström matchen:
"- Vi gör trots allt 40 bra minuter och det är väl det vi får ta med oss. Åkers spelade i ett högt tempo och vi fick slita hårt för att freda oss. Dock tycker jag att vi alltför ofta dräller med puck i egen zon och sätter oss själva i taskiga lägen alldeles för ofta. När vi möter så pass bra lag som Åkers är så blir vi stenhårt straffade om vi slarvar i egen zon, och precis som i kvalet mot Trångsund förra säsongen så är Division Två lagen väldigt bra i powerplay och i kväll så ringer det fyra gånger i vårt boxplay och det är inte godkänt så klart. Men nu är första "helvetesveckan" avklarad och med fem träningar och två matcher sedan förea lördagen så känns det som att vi är igång rejält. Nu tränar vi lätt i morgon och sen gästas vi av Hedemora på Tisdag och den ser vi fram emot."
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera