Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundborns GoIF IB P15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundborns GoIF IB P15.
IB P15
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det träning för Lek och lär kl.10.00-11.00. Linda (Olles mamma) kommer ha med nyckel för att låsa upp hallen. Sargen kan stå kvar då F13-14 tränar efteråt.
Tre föräldrar har i dagsläget sagt att de kan hjälpa till med träningar Tobias Johansson (Melvins pappa), Mats Stenman (Rasmus pappa) och Tomas Engblom (Williams pappa). En person behöver av dessa eller övriga föräldrar utses vara huvudansvarig för lek och lär. En person som ansvarar för att det till varje träning finns en ledare/ansvarig förälder på plats som planerat träningen. Denna person kan kvittera ut nyckel till hallen genom kontakt med kansliet. Det finns också vissa lättare administrativa uppgifter som behöver fördelas, så som nyheter på appen laget.se och LOK-stöd. För detta finns hjälp av föreningen att få vad som behöver göras (ej själva utförandet).
Mitt förslag är att en förälder per barn kommer och stannar på träningen för att lösa frågorna tillsammans i föräldragruppen. Utifrån att det ännu inte finns någon huvudansvarig kan man inte "bara" lämna sitt barn och åka därifrån.
Jag finns tillgängligt på 070-2458427 om någon har en fråga.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera