Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skegrie BK P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skegrie BK P16.
P16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar I P16!
Nu är det bara några dagar kvar till säsongsavslutningen med p16. Det blir i princip samtliga i laget som kommer inklusive många syskon och föräldrar! Så roligt! Jag har fått in matpreferenser för några så dessa kommer såklart jag ta hänsyn till. Extra tack till Er föräldrar som bemannar grill och kiosk.
Träningen börjar i vanlig tid 17.15, men kommer flyttas till planen närmast klubbhuset. Det får vi tacka våra vänner i P15 som flyttat sin plats för träning så vi kan ha vår säsongsavslutning. Under tiden träningen pågår så tänder grillmästarna grillen och kioskpersonalen förbereder anstormningen.
Väderprognosen i skrivande stund ser inte alls munter ut. Är det regn så fördelar vi oss för hygge under taket samt inne i klubbhuset. Det kommer dock medföra ett extra moment i form av städning inomhus så tacksam om någon eller några hjälper till med det. Det blir också mörkt fort om kvällarna och belysningen är begränsad vid klubbhuset. Så, ta varma kläder, glatt humör så ger vi killarna en kul säsongsavslutning.
I kiosken kommer det finnas kycklingburgare (glutenfria), vanlig korv och vegansk korv. Hamburgerbröd och korvbröd kommer finnas glutenfritt. Samt kall dryck. All förtjänst går till lagkassan.
Slutligen vill jag passa på att skicka ett stort tack till tränarna! Lovisa, Per, Fredrik, Claes och Danniel. Som coachar vildingarna på sin fritid! Utvecklingen som killarna gjort från första knattecup i våras till de senaste i höst. Den kurvan pekar uppåt. Det har också införts konsekvens av beteende som stör fotbollsträningen i form av utvisning. De behöver bli fler tränare, så bara hojta till om Ni också vill coacha laget.
Ingen kan göra allt, men alla kan göra något!
Klara
| Träning | 3 jan, 10:00 |
| Träning | 5 jan, 18:00 |
| Träning | 7 jan, 18:00 |
| Hyllie IK grön 3 (hemma) | 10 jan, 10:00 |
| Träning | 12 jan, 18:00 |
| 30 dec | Gott Nytt År |
| 23 dec | Årets tränare 2025 |
| 22 dec | God Jul |
| 16 dec | Ny huvudtränare klar för A-laget |
| 14 dec | Tack Omar! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera