Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF P-18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF P-18.
P-18
Följ oss för uppdateringar
Hej.
Efter rivstarten av säsongen med helgens cup så närmar sig den riktiga uppstarten av årets säsong.
Vi är just nu 37 grabbar som startar årets säsong.
Vi börjar våra ordinarie tränngar på torsdag de 16 april 17:15, (dvs ingen träning tisdag den 14/4- pga arbete på vallen)
Vi kommer i år att börja alla träningar med att ha obligatorisk samling och uppvärmning/knäkontroll utanför planen 15 minuter innan vi får tillgång till planen. mer om årets träningsupplägg berättar vi på kommande föräldramöte.
Träningar Tisdag 18:15-19:30 & Torsdag 17:15-18:30.
Föräldramöte
Vi siktar på att ha ett föräldramöte den 23 April under träningen, för att kunna prata mer om säsongen och ledarnas tankar.
Seriespel
I år börjar vi som sagt med seriespel/sammandrag för fullt, preliminärt börjar matcherna 10 Maj och matcher varje söndag fram till 21 juni. Vi har anmält fyra lag några helger är det bara 3 lag som spelar, återkommer mer om det på föräldramötet.
Vi har beslutat att man kommer få en intresseanmälan om man vill spela näst kommande helgs matcher under troligen fredagen veckan innan, obligatoriskt att svara senast på måndag för att vi ska kunna göra lagindelning och meddela vilken match man får spela till helgen, i så god tid som möjligt, förhoppningvis under onsdag/torsdag.
Vi kommer kalla max 9 spelare till varje match.
Man kan inte önska/begära match, utan vi fördelar matcher. inget svar på intresseanmälan =ingen kallese till match. Vi pratar mer om detta på föräldramötet.
Cuper.
Vi har anmält oss till Lilla VM i Matfors som är 26-28 juni, obs matcher från fredag förmiddag.
På Lilla vm kan maxtaket för antal lag vara 2st, vi har försökt anmäla 3st och vi har förhoppningar om vi får ett extra lag. intresseanmälan för Lilla VM kommer inom kort.
Vi har också funderingar på om vi ska anmäla två lag till Mid nordic cup i Timrå 31 juli till 2 augusti. intresseanmälan kommer.
Och slutligen så kommer vi anmäla oss till Ånäcupen som är den 30 augusti.
Gällande cuperna kommer vi prata mer om det på föräldramötet då det ofta i cuper finns en begränsning på antal lag man får anmäla.
Som ni ser så blir det mycket fotboll nu så planera i söndagar i kalendern och en liten vädjan är att försöka att inte boka in kompiskalas på söndagar så barnen tvingas välja mellan fotboll och kalas.
Vi har mer att berätta och det gör vi på det kommande föräldramötet, så vi hoppas så många som möjligt kan vara med på det.
Mvh Ledarna genom Tomas
| Träning | 2 jun, 18:15 |
| Träning | 4 jun, 17:15 |
| Intresseanmälan Match 7 Juni | 7 jun, 09:00 |
| Anordna sammandrag | 7 jun, 09:15 |
| Alnö IF P18 Röd (borta) | 7 jun, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera