Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF P-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF P-15.
P-15
Följ oss för uppdateringar
Heja heja!
Toapappersförsäljningen har flutit på. Vi har hittills fått in beställningar på 78 balar toapapper och 32 balar hushållspapper. Det kommer hittills generera en vinst på runt 7000 kr. MEN! För att vi ska få pallarna levererade till oss så behöver vi komma upp i 6 hela pallar. Det är inte så långt kvar. Vi behöver få in beställningar på 22 bal toapapper och 18 bal hushållspapper till, sedan är vi i hamn. Kan vi kräma ut det tror ni? Jag tror på oss! Och vi har fortfarande tid på oss så det är ingen panik.
Jag har också fått information om att toapappersrullarna vi säljer ligger på 43 m/rulle och de som vanligen säljs i dagligvaruhandeln ligger normalt på 18-22 meter. Alltså är det dubbelt så mycket papper på rullen, men inte dubbla kostnaden. Kvaliteten på papperet ska också, enligt utsago, vara god. Och vi gör som sagt dessutom en vinst på 65 kr/bal. Kanske en liten hjälp till säljargument om det känns dyrt att sälja.
Jag har nu pausat möjligheten att beställa toapapper då vi precis sålt 100 bal av dem, vilket ger 4 pall jämt.
RapporteraFortsätt gärna att få sålt någon bal hushållspapper till! Vi saknar endast 11 balar innan vi har två fulla pall av dem och då har vi klarat målet så pass att vi får de 6 pallarna utlevererade. Så bra jobbat!!
Kanske någon i laget som ändå behöver hushållspapper som kan tänka sig att köpa en bal?
Rapportera
10 balar hushållspapper kvar.. Heja, Heja. Delar säljlänken här om någon vill gå in och beställa eller dela den vidare
Rapporterahttps://lagsalj.se/shop/sidsjobole-if-p15
Rapportera