Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej på er alla!
Vill börja med att tacka er föräldrar för att vi fått låna era barn ytterligare en vårsäsong. Vilka fina killar vi har i detta gäng!
Nu nyss hemkommen från Piteå tänkte jag, å ledarstabens vägnar, försöka göra bokslut för en otroligt fin vårsäsong.
Vi börjar med det jag har färskast i minnet, Piteå Summer Games. I Piteå fick vi testa att spela en "riktig" cup med grupp- och slutspel. I vår årskull var det 64 lag anmälda i 16 grupper. Samtliga våra tre gäng vinner sina grupper vilket bara det är imponerande.
Alla tre gängen vinner också sedan sin 1/16-final. Därefter tar det stopp för ett av gängen efter straffar i 1/8-finalen mot ett lag som sedan blir fyra i cupen. De andra två vinner sina matcher och ställs mot två finska gäng i 1/4-final där det tar stopp för dem. Vi har alltså tre lag bland de 16 bästa! Som ni säkerligen förstår är det omöjligt att sätta ord på den känslan.
Vi har också hunnit med en Hudik cup samt Selånger blåscup. I bägge dessa cuper har vi spelat otroligt fin fotboll som skapat intryck på flera av våra motståndare, publik och domare.
Ett för mig särskilt fint minne var när vi alla tre gängen spelade match samtidigt på Sparbanken Arena i Hudik och fick göra en gemensam pepp i mittcirkeln innan lagen joggade ut på sina planer och possitioner.
Cuper tillsammans med seriespel har gett oss väldigt många matcher vilket är otroligt roligt och lärorikt.
Vi ser hela tiden hur era grabbar tar nya steg framåt, både som människor och fotbollsspelare. Många som peppat och pushat vid nederlag vilket värmer i våra tränarhjärtan.
Vi går nu på uppehåll i två veckor, i vart fall från den ledarledda träningen (kan tänka mig att det blir några timmars spontanfotboll där emellan), och ses igen måndag den 14:e juli.
Vi ska då arbeta vidare för att bibehålla den positiva känslan vi har i gänget och samtidigt fortsätta utveckla våra fotbollsfärdigheter.
Tack för i vår
/Ledarna
Träning | 22 sep, 18:45 |
Träning | 24 sep, 18:45 |
Träning | 26 sep, 17:45 |
IFK Timrå P14 Blå (borta) | 27 sep, 10:00 |
Selånger SK P14 röd (borta) | 27 sep, 11:30 |
17 sep | Fritidskortet |
16 sep | På gång i föreningen! |
3 sep | Satsning på utbildning och kvinnligt ledarskap |
15 aug | Erbjudande från Stadium |
5 aug | Vad är på gång i föreningen? |
Ni gör en otroligt bra jobb och har har skapat en fin fotbollskultur för våra grabbar. Vi är stolta (och lite trötta efter helgens spännande matcher) 😉 Men vilka fina minnen vi tar med oss. Fortsätt så. 👍 Tack! 💚
RapporteraRapportera