Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF F-18.
F-18
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vi har som vi tidigare nämnt ansvar för 4 st sammankomster under våren.
Under dessa sammankomster ansvarar vi för kiosken och för att vara matchvärdar. Nu på söndag är vår första sammankomst.
Nedan kommer de datum där ni ansvarar för att baka/fixa toaströr och/eller jobba i kiosk/vara matchvärd.
Vi försöker att dela ut arbetsguppgifter så jämnt fördelat som möjligt under året.
Se nedan schema - om ni inte kan när ni är uppskrivna får ni byta sinsemellan.
Gärna genom att kommentera inlägget för bästa spridning och chans till att någon vill byta, och när byte är gjort så kan jag uppdatera schemat. Mer info om vad som krävs i kiosk och att vara matchvärd kommer.
Kolla gärna igenom var ni hittar era namn, och är det något som är tokigt så hör gärna av er!
Sammankomst 24/5
Baka långpanna: Ilse, Tilde, Stella F
Toaströr (2 st/barn): Stella S, Idde
Kiosk 9 - ca 11.15: Astrid, Tilde, Edda
Matchvärdar: Stella F, Stella S
Sammankomst 31/5
Baka långpanna: Nora, Olivia, Siri S
Toaströr(2 st/barn): Judit, Zelda
Kioskpass ca 11-30-12.45: Nora, Josephine
Kioskpass 12.45-ca 14:00 Olivia, Siri S
Matchvärdar: Cleo, Judit
Sammankomst 14/6
Baka: Jamie, Vera, Freja
Toaströr (2st/barn): Minna, Ella
Kioskpass 13:00-14:15 Ella, Vera
Kioskpass 14:15-ca 15:30: Moa, Jamie
Matchvärdar: Penny, Freja
Sammankomst 21/6:
Baka: Tyra R, Alva L, Siri BW
Toaströr (2 st/barn): Frida, Alva E
Kioskpass återkommer med tid: Tyra R, Siri BW
Kioskpass återkommer med tid: Alva E, Frida
Matchvärdar: Juno, Alva L
Uppdaterad info!
För att det ska fungera smidigt när vi arrangerar matcher på Sidsjövallen behöver vi hjälpas åt med olika uppgifter, både inför och under själva matchdagen. Nedan hittar ni en sammanställning av de roller som behöver bemannas samt vad det innebär. Schemat för matchdagarna och uppgifterna ser ni ovan. Om du inte kan utföra din uppgift är det ditt eget ansvar att byta med någon annan. Prata ihop dig med en annan förälder och meddela sedan Agnes (om det inte framgår i kommentarsfältet på laget.se). Vi behöver ha koll på vem som gör vad och när.
Har man tackat nej i intresseanmälan är man inte med i planeringen för den matchdagen. Vi kan däremot inte garantera att schemat för matchdagarna alltid stämmer överens med vilka som sedan spelar matcherna. Vi försöker så gott det går, men det kan innebära att man inte kan vara med på den matchdagen trots att man inte har besvarat intresseanmälan. Då blir det aktuellt att byta med en annan förälder.
Vi är alla nya i seriespel, så vi får hjälpas åt att göra det så gott vi kan tillsammans :)
Matchvärd:
Som matchvärd finns du på plats 30 minuter innan matchstart och stannar kvar cirka 15 minuter efter avslutad match. Din uppgift är att hälsa på båda lagens tränare, se till att båda lagen har bollar samt att bidra till en trygg och trevlig miljö runt planen. Du ansvarar för att visa var avbytarna ska vara samt håll ordning bland publiken om det behövs.
--> Det finns västar till matchvärdarna i kiosken.
Kioskförsäljning:
All intjäning i kiosken går direkt till tjejernas lagkassa, vi har behov av diverse inköp såhär i uppstart, ett partytält till cuper står högt på inköpslistan tex. Kiosken bemannas under utsatt tid, tiderna ser ni ovan. Du bemannar och sköter försäljningen samt ställer iordning kiosken. I det ingår tex, plocka fram fika, drycker, brygga kaffe, värma toast m.m. Efter utstatt tid stänger du ner kiosken genom att plocka ihop och städa. De tiderna avser öppning och stängning, du behöver vara i kiosken ca 15 min innan för att öppna upp samt räkna med ungefär lika mycket tid efter för att stänga ner.
Bakning:
Du bakar en långpanna med mjukkaka som kan säljas i kiosken. Om du hellre vill baka styckesaker, till exempel bullar, räkna med minst 20 stycken. Kakan lämnas till kiosken 10 minuter innan öppning.
Toast:
Du ansvarar för att ordna toast till försäljning. Ett toaströr är en jättefranska med smör, ost och kalkon.
Vi uppskattar verkligen ert engagemang för tjejerna i laget. Tillsammans skapar vi en bra upplevelse för både spelare och publik!
| Träning | 21 maj, 18:15 |
| Intresseanmälan match 24/5 | 24 maj |
| Matfors IF F18 (borta) | 24 maj, 09:00 |
| Kovlands IF 2017/2018 (hemma) | 24 maj, 09:30 |
| Heffnersklubbans BK F2018 (hemma) | 24 maj, 10:15 |
Den 14/6 är vi på Hudik Cup så får lite svårt att vara på plats då. Om vi byter arbetsuppgift så kan vi fixa toaströr och lämna till någon som ska dit, tex?
RapporteraRapportera
Hej!😊
RapporteraVi är också i Hudik denna helg dessvärre, finns det möjlighet att göra samma byte som Jonna ovan?
Rapportera
Vi ska ändå göra toaströr den 14/6 så skulle kunna ta ett kioskpass också!
RapporteraRapportera
Jonna vi har toaströr 24/5 om ni vill byta?
RapporteraRapportera
Absolut! Vi har ju då både matchvärd och bakning den 14/6. (Idde) Funkar det?
RapporteraRapportera
De går bra👍 vi byter (Freja)
RapporteraRapportera
Tusen tack! 🙏
RapporteraRapportera
Uppdaterat med info och de byten som meddelats :)
RapporteraRapportera