Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF F-15.
F-15
Följ oss för uppdateringar
Hej!
En fantastisk sommarsäsong närmar sig sitt slut. Vi har haft nöjet att få hänga med era ban och tillsammans upplevt glädje, gemenskap och en fin utveckling under säsongen. 😊
Vår sista planerade träning är Torsdag 2:a Oktober på Västhagen, därefter fortsätter vi med fredagsträningarna på Sidsjövallen tills 24:de Oktober, för de som vill och kan. Håll koll i kalendern om det blir någon förändring pga, för få anmälda eller dåligt väder.
För de tjejer som inte har någon annan idrottslig aktivitet på vinter vill vi ge möjlig till vinterträning som tidigare säsonger. Många i laget har andra sporter som har mer intensiv säsong under vintern och dessa ska naturligtvis prioriteras under vintern. När tillfälle ges är man välkommen på vinterträning ibland för att hålla igång fotbollen.
Vinterträningen planeras att starta i december/början av Januari, vi väntar på halltider från klubben och återkommer närmare om det. Primärt är det planerat träning en gång i veckan, men vi siktar på att sätta in några extra träning inför cupen och därefter när tillfälle ges.
Vi har anmält oss till Gif Sundsvall Cup 23-25 Januari 2026, där man spelar 7 mot 7 på Nordichallen.
Vi skickar ut intresseanmälan nu för att se om vi ska anmäla 1 eller 2 lag, anmälan stänger 28/9.
För att vara med på cupen så behöver man vinterträna 2-3 gånger innan cupen samt att man ska vara tillgänglig alla dagar och tider under cuphelgen (cupen startar 13:30 fredag), fungerar inte det så tackar man nej och blickar inför sommaren cuperna istället.
Sist men inte minst så bjuder vi in tjejerna till en säsongsavslutning på Padelcenter i Birsta, Söndagen den 12:de Oktober, kl 10:00-13:00. Bloco bjuder på smarriga tacos & Padelcenter bjuder på roliga aktiviteter. Matchtröjorna lämnas då in tvättade och rena.
Tack för denna säsong!
// Ledarna
Kajsa kommer ej.
RapporteraRapportera