Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-14

Följ

F-14

Följ oss för uppdateringar
Följ

Uppdatering säsongsstart

2 apr 2023 5 kommentarer 344 visningar
Magnus Forshell Lagledare
5 kommentarer
  • 17 apr 2023 Magnus Forshell

    Det är fortfarande en hel del snö på Sidsjövallen så match nu på söndag känns tveksamt. Det ska visserligen bli varmt nu under veckan men det ska nog mycket till för att planen ska bli spelklar. Vi kollar av under veckan och fattar beslut om nån dag. Annars hoppas vi hinna träna måndag och/eller torsdag nästa vecka

    Rapportera

    Rapportera

  • 17 apr 2023 Måns Enheim

    Har inte sett själv hur mycket det är men skulle man inte kunna samla ihop ett gäng med var sin skyffel/spade och hacka upp snön. Borde iaf snabba på naturens gång avsevärt.

    Rapportera

    Rapportera

  • 17 apr 2023 Magnus Forshell

    Hej Måns. Jo, tanken har gått runt i ledargruppen men vi får inte skotta av planen pga risken för spridning av mikroplaster. Jag kan tänka mig att klubben är lite restriktiv med sådant för att ingen ska komma och klaga. Vi hoppas ju att det i framtiden ska bli konstgräs på stora planen också och då kanske man inte vill ha ett lokalt motstånd bland närboende.

    Rapportera

    Rapportera

  • 17 apr 2023 Måns Enheim

    Ah, nä det låter iofs rimligt.

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 apr 2023 Magnus Forshell

    Sidsjövallen verkar ligga i ett eget arktiskt mikroklimat så det ser ut som att vi får vänta med premiär. Som ni har sett kör vi träning på söndag 11-12 på Kuben för de som kan. Den planerade träningsmatchen blir tyvärr inställd. Vi hoppas väl på att kunna genomföra träning på Sidsjövallen torsdag 27 april men nästa vecka ser ut att bjuda på kallare väder igen så vi får se hur det blir. Vi håller kalendern uppdaterad så håll utkik där vilka aktiviteter som är planerade.
    Spelschemat till Selånger Vårcup kommer att lottas om så de matchtider som låg tidigare gäller inte ängre. Så snart det nya schemat är klart lägger vi in matcherna i kalendern.

    Rapportera

    Rapportera

Du måste logga in för att kommentera

Logga in