Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF F-12.
F-12
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Inneträningarna är igång för fullt på tisdagskvällarna och uppslutningen är mycket god, närmare 20 tjejer per träning och fullt fokus på teknik och styrka. Vi har några nya spelare i laget och totalt är vi runt 30 tjejer i truppen.
Som ni säkert hört talas om så kommer vi att åka på Hudik Cup i juni. Vi behöver era anmälningar ovanligt tidigt, då vi redan i mars behöver boka och betala övernattningspaket till de som vill sova där med laget. Det är också ok att sova med sina föräldrar på plats eller åka hem till Sundsvall varje kväll. Vi ber er därför fundera med ert barn hur just ni vill göra. Vi hör av oss om drygt en månad och frågar om anmälan, den blir då bindande.
Många skolor har skolavslutning fredagen den 14 juni.Cupen börjar på eftermiddagen/kvällen, så sikta på att det blir avfärd tidig eftermiddag från Sundsvall. Matcherna spelas runt omkring i Hudiksvalls kommun, transport för lagen sker med buss mellan planerna. Vi har anmält två lag och lagen kommer att spela 5-6 matcher var under helgen.
Vi har en del pengar i lagkassan, ca 15 tkr. En del av det behövs till att fylla på matchtröjor, bollar, utrustning mm. Vi använder också pengarna till anmälningsavgifter till cuper. Denna sommar kommer Hudik Cup att kosta 1800 kr * 2 samt Mittnorden Cup nåt liknande. Det innebär alltså ca 7 000 kr.
Därmed måste varje spelare betalar för sitt eget övernattningspaket. Priset är 1200 kr per deltagare och
avgiften omfattar cuparmband, skopåse, transporter, samtliga måltider (frukost, lunch, middag, kvällsfika) och boende på skola fredag till söndag. Övernattning sker i skolsalar, spelare och ledare tillsammans. Förhoppningsvis får båda lagen sova tillsammans. Alla tar med sin egen luftmadrass (max 90 cm bred), sovsäck mm.
Några av våra föräldrar/supporters som funderar på en Hudik-weekend har tydligen börjat kika på hotell och insett att många hotell redan är fullbokade. Cupen är stor och staden är liten, så det brukar vara en hektisk helg. Ett tips kan vara Malnbadens Camping som ligger nära stan.
Sköt om er!
/Tränarna
| Selånger SK Fotboll F13 Röd (hemma) | 7 jun, 10:00 |
| Heffnersklubbans BK F11/12 2 (borta) | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 19:30 |
| Träning | 10 jun, 20:00 |
| Träning | 12 jun, 18:00 |
Hej Lina, vart ska jag betala för cuppen, eller gör man det längre fram?
RapporteraRapportera
Hej Buba! Vi får schemat till Hudik Cup i slutet av maj, så jag vet inte. Sista matcherna kan vara så sent som på söndag kväll.
RapporteraRapportera