Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF F-12.
F-12
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Här kommer lite information om vad vi hittills vet om fotbollen under våren.
NCC-hallen
Vi ställer in v 9-10 pga sportlovsledigheter
V 11-13 har vi de sista träningarna i fantastiska NCC-hallen på söndagar kl 9.30-11.
Uteträningar
Vi håller på att med ljus och lykta få tag på träningstider april-maj. Preliminärt får vi en tid på HK-vallen och en på Västhagen. Var förberedda på att det inte är lyxtider vi får... Tidig eftermiddag och tidig helgmorgon är det som finns tillgängligt efter att stans alla fotbollslag haft huggsexa om tiderna på de få konstgräsplanerna. Håll utkik i kalendern!
Sidsjövallen
Vi spelar nu 7mot7 och tillhör de äldre barnen som tränar på gräsplanen. (Endast de yngre tränar på det nya konstgräset på Sidsjövallen.) Vi har bett om två träningstider per vecka så snart gräsplanen torkat upp (maj-juni). Så snart vi vet lägger vi upp det i kalendern.
Seriespel
Vi har anmält två lag till seriespel 7mot7. Serien brukar pågå från ungefär mitten av maj till mitten av juni samt mitten av augusti till slutet av september.
Cuper
Vi är anmälda till två cuper med två 7mot7-lag i varje cup.
Lilla VM i Matfors 1-3 juli
Mittnorden Cup i Timrå 4-7 augusti
Vi kommer under våren att be alla anmäla sig så vi får en uppfattning om vi har tillräckligt många spelare för att kunna spela med två lag.
Vi kommer dessutom att dela ut en sprillans ny numrerad boll stl 4 till varje spelare med start efter sportlovet. Alla får sin boll när man kommer på första träningen. Den bollen har samma nummer som det matchtröja som delas ut senare i vår.
Den bollen ska alla spelare ha ansvar för och ha med sig till och från träningarna. Detta för att underlätta för oss tränare samt träna på ansvar:). Om man glömmer sin boll någon träning får man låna en av våra gamla bollar i storlek 3.
Hoppas alla får ett fint sportlov med massor av sol!
/Tränarna
| Heffnersklubbans BK F11/12 2 (borta) | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 19:30 |
| Träning | 10 jun, 20:00 |
| Träning | 12 jun, 18:00 |
| Njurunda IK 1 (hemma) | 14 jun, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera