Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF F-11.
F-11
Följ oss för uppdateringar
Till hemmamatchen nu på lördag (och alla hemmamatcher framöver) behöver vi ha en matchvärd på plats.
Vi har litegrann glömt bort det uppdraget men det är fortfarande viktigt att vi har en sådan på plats.
Förra veckan höll Medelpads Fotbollsförbund ett antal möten med samtliga föreningar i distriktet. Ämnet var matchmiljö i och vikten av att vi lag och föreningar ansvarar för att ledare och publik ”sköter sig” och att vi hjälper och supportar (främst unga) domare under match.
Matchvärden har en viktig roll i detta arbete och förbundet var tydliga med vi ska ha en sådan roll på plats under våra hemmamatcher.
Matchvärdens främsta uppgift är att alla runt planen (publik och ledare) beter sig sportsligt och bistår domaren (som ofta är ung) vid eventuella dispyter. Presentera sig för domaren så den vet vem den kan kontakta vid eventuella frågor eller funderingar.
Vi ledare är fortsatt ytterst ansvariga för matchmiljön så vi finns givetvis som stöd och bistår vid behov.
I den bästa av världar har vi till och med två matchvärdar på plats, en som är placerad längs publikens sida och en på motsatt sida mellan lagen.
Jag vet inte helt säkert vem ansvaret att tillsätta/ utse matchvärd ska ligga på men jag tänker att ni kloka föräldrar kan prata ihop er om detta.
Tack på förhand!
| Träning | 15 maj, 17:50 |
| Träning | 19 maj, 19:30 |
| Träning | 20 maj, 20:00 |
| Träning | 22 maj, 17:50 |
| Rengsjö SK (hemma) | 23 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera