Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Söderåkra AIK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Söderåkra AIK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Frimånaden lider mot sina sista dagar och idag kan presentera inte mindre än 4 nyförvärv !!
1. Jakop Thune återvänder till oss igen efter ett par säsonger i GG. Jakop är en riktigt duktig fotbollspelare med fina ledaregenskaper, han innehar ett fint spelsinne, bra skott, bra närkampsspel och har en härlig inställning. Jakop kommer att bli oerhört nyttig för oss :)
2. Gustav Magnusson ansluter ifrån Bergkvara, där han mestadels agerat som en komplett målvakt men också spelat ute i många matcher då hans spelsinne håller hög klass. Gustav jobbar och bor i Eksjö i veckorna men kommer att vara med så mycket det bara går.
3. Daniel Arvidsson återvänder också han till oss efter ett par säsonger i GG. Danne är en duktig tvåvägsspelare med väldigt fin blick för spelet, inställningen är alltid rätt och vi tror och hoppas att Danne kommer att tillföra mycket gott i spelartruppen.
4. Jacob Jonsson ansluter även han ifrån GG. Jacke spelade hos oss för 2 säsonger sedan, men har sedan dess spelat ganska sparsamt pga diverse äventyr ! Jacke hoppas på en nytändning hos oss och vi som sett honom "in action" vet att han är en lirare med mycket stort spelsinne och innehar fruktat långa inkast. Jacob kommer att tillföra mycket både på och vid sidan av planen.
Varmt välkomna till SAIK grabbar och lycka till 2014 !
| Bergkvara AIF (9-m) (hemma) | 7 jun, 17:00 |
| Ljungbyholms GOIF (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| Degerhamns IF (borta) | 15 jun, 19:00 |
| Möre BK (borta) | 25 jun, 19:00 |
| Mörbylånga GoIF (hemma) | 28 jun, 12:00 |
| 17 maj | SAIK - Rockneby IK |
| 6 maj | SAIK - IFK Påryd |
| 14 apr | Dax för seriepremiär :boom: |
| 14 apr | Dam- och Supporterklubben vill bli fler ! |
| 7 apr | VIP-medlem 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera