Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ryssby IF Ryssby IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ryssby IF Ryssby IF Herr.
Ryssby IF Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev hemmalaget Ryssby som bärgade de tre poängen som ikväll stod på spel i mötet med Ling. Matchen slutade 2-0 efter 1-0 i paus.
Det var en trevande inledning av matchen. Rif skapade några bra chanser inledningsvis och efterhand så blev det hemmalaget som hade lite mer bollinnehav också. Detta gjorde att man också kom till fler avslut och bra lägen men tyvärr saknades skärpan i de avgörande momenten. Det dröjde till 31 min när Erik Haraldsson stötte in en stolp retur och 1-0 till hemmalaget. Ling hade fördel av medvind i 1:a halvlek och tilläts sticka upp då och då. Farligaste chansen var en frispark som hemmamålvakten dock stod rätt placerad på.
I andra halvlek så trummade RIF på och med vinden i ryggen blev övertaget kraftigt. Man hade många fina anfall och kombinationer men även nu saknades avgörande kylan i avslutningarna. Ling hade svårt att få till något anfallsspel och hotade egentligen aldrig för en utjämning. Istället avgör Eric Haraldsson matchen med att göra 2-0 i 88:e minuten, ett distinkt avslut som var otagbart.
Gästerna kämpar väl och försöker spela bollen på marken. Idag var man lite för tunna så inte helt enkelt. Dock kämpar man väl och snart tar man poäng igen. Hemmalaget kom tillbaka efter förlusten i Ryd och det ser bra ut. Många fina insatser ikväll med topparna i Gunnar Eliasson, Johan Gustavsson samt matchvinnaren Eric Haraldsson.
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| Hallaryds IF (hemma) | 13 jun, 16:00 |
| Träning | 15 jun, 18:30 |
| Urshults IF (borta) | 17 jun, 19:00 |
| Träning | 22 jun, 18:30 |
Jag önskar båda lagen lycka till i matchen
RapporteraRapportera