Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rosseröds IK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rosseröds IK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Dags för första DM matchen mot Hamburgsund i en grupp som också betår av IK Svane och Smögen.
Just Svane mötte vi i helgen i träningsmatch och det blev förlust med 3-2. Svane var något mer bollförande i matchen och skapade också fler chanser än oss men vi borde trots allt kanske vunnit matchen när Svane fick en spelare utvisad men vi orkade inte riktigt få nåt tryck mot Svane som trots detta så vinner Svane matchen rättvist.
Vi har varit igång med träningen sen november månad med både lite futsal o fys i Rimnershallen. Nu i Januari o februari har vi kört 3 träningar i veckan och det har varit hyfsad närvaro men det kunde varit bättre såklart. Det har hänt lite i truppen där några har lämnat men vi har också fått in några spelare.
Nya spelare i truppen:
Mattias Niklasson IK Svane
Johan Adebahr Hogstorps IF
Johan Ewerlöf IFK Uddevalla
Jesper Landberg IFK Uddevalla
På lördag möter vi alltså Hamburgsund och matchen spels i Tanum.
Vi jobbar lite med ett nytt spelsystem och i matchen mot Svane där såg vi lite positiva saker och även en hel del vi behöver jobba med både i positionspelet och i omställningar i det offensiva spelet. Vi kommer bli bättre allt eftersom med detta spelsystem ju fler matcher vi spelar såklart och vi vill äga en hel del boll och våga gå framåt och spela en rolig fotboll.
Vi åker med ett starkt lag och truppen ser riktigt bra ut inför säsongen 2019.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera