Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rosseröds IK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rosseröds IK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Torsdagsmatch och Hedaevallen bjuder på solsken för Skärhamn som gästar oss. Vi är taggade och har en härlig känsla i kroppen. Matchen börjar och skärhamn sätter hög press på vårt försvar. Vi spelar oss ur situationerna på ett föredömligt sätt.
Redan efter 3 min spelar "Torra" en djupledspass upp mot Filip som nästan kommer fri och får på ett skott men täcks av försvararen till hörna. Hörnan slås och bollen letar sig ut till "Torra" som dundrar på men över. Vi spelar bra och håller ihop laget så det blir svårt för Skärhamn och efter 9 min får "Fabbe" bollen på kanten och slår ett inlägg som går över målvakten och rätt i mål 1-0.
Skärhamn är farliga med sina djupledsbollar och en av dom friställer en Skärhamnspelare men "Chiffe" jobbar ikapp och motar ut honom mot förlängda mållinjen, på något sätt får forwarden ändå in bollen som tofflas in i mål på andra försöket. 1-1 i 11 minuten.
Vi fortsätter ånga på men tappar lite av spelet och förlorar enkla bollar på mitten som Skärhamn får farliga kontringar på. Men vi kommer igen 20 minuter in i matchen har vi åter fått igång spelet och har fina kombinationer i spel och avslut. Matchen väger och båda lagen har målchanser. På slutet av halvleken blir vi lite tillbakapressade men 1-1 står sig matchen ut.
Andra halvlek startar och spelet är det samma som i första, bra och fina kombinationer bäddar för avslut.
Efter 4 minuter tappar vi boll och Skärhamn ställer snabbt om och sätter bollen i nätet, 1-2.
Men vi slås inte ner av detta utan kör på för fullt och skapar lägen och hörnor. Skotten går tyvärr utanför ramen men vi skapar hela tiden. 10 minuter in spelas bollen fram via mittfältet, "Rabbe" spelar fri "Kärna " som förlänger bollen till Filip som sätter bollen i mål, 2-2. Vi fortsätter ligga tight men det märks att Skärhamn är ett bra lag för dom är vassa i sina omställningar och på fasta situationer. Efter 20 får dom en hörna som nickas bort men på följande inlägg tappar vi markeringen på bortre stolpe och där står en Skärhamnspelare och nickar in bollen 2-3. Spelet böljar nu fram och tillbaka, vi flyttar upp folk och går ner på 3 backar och trycker på. I 40:de minuten har Skärhamn en farlig hörna strax utanför men det är vi som trycker på och skapar farliga målchanser. I 44:de minuten kommer "Kärna" fri med målvakten som gör en fotparad, bollen studsar och Filip är nära att få en tå på den men tyvärr hinner han inte riktigt fram. Matchen slutar med förlust 2-3 men med mersmak av fint spel och god stämning i truppen. Vi hjälper varandra och pushar varandra på ett härligt sätt. Publiken fick se en mycket bra match från båda lagen men jag tycker att 3-3 vore ett speglande slutresultat. Tyvärr gick det inte idag men vi tackar publiken och framförallt domarna för en härlig inramning och perfekt bedömningsnivå på matchen. På tisdag får Lysekil sota för denna förlusten, åk gärna ut och stöd oss i vår kamp. Tack!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera