Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tillberga IK P-12/13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tillberga IK P-12/13.
P-12/13
Följ oss för uppdateringar
Julmarknaden i Tillberga närmar sig och här kommer därför lite praktisk information. Laget kommer, precis som det tidigare gått ut info till er kring, delta med ett bord och där sälja hembakat. Samma koncept testades på Rallarsvingen av fotbollslaget (motsvarande ålder) med stor framgång. Följande behövs:
- Personer (vuxna, gärna i sällskap av sina barn) som bemannar bordet. Vi kommer stå utomhus så förslagsvis bemannar vi en timme åt gången, så slipper vi frysa. :) Jag behöver således frivilliga för passen 12-13, 13-14, 14-15, 15-16, 16-17 och 17-18. OM det hembakade tar slut kan vi naturligtvis avsluta försäljningen tidigare. Jag ansvarar för att packa upp och ner samt bemanna vid behov.
- Samtliga barn (föräldrar alltså) förväntas bidra i form av hembakat. Det viktiga att tänka på är att det behöver se gott ut och vara förpackat på ett fint sätt i lagom stora förpackningar. Prissättningen ansvarar jag för på plats.
- Det hembakade kan antingen levereras innan 12:00 till mig dagen för julmarknaden, direkt till bordet. Om ni inte har möjlighet till det kan ni lämna det bakade till mig samma morgon (Hagvägen 12) alt. kvällen innan. Jag kommer dock inte ha möjlighet att förvara saker längre än så.
Har ni frågor får ni gärna sms:a mig på 0723375176. För att få ett hum om vad folk kommer baka får ni väldigt gärna, på kommentar här nedan, skriva vad ni har för planer. Detsamma gäller bemanning av bordet. OBS! Jag tänker att ledarna varken ska behöva baka eller bemanna bordet, de gör så mycket för lagets räkning ändå. Vi övriga ställer upp och hjälps åt, ellerhur!? :)
Jag hoppas ju såklart att bemanning av bord och bakning löser sig utan diverse tjat. :)
Med förhoppning om mycket gott bakat och en mysig julmarknad,
Emeli
Inga kommande aktiviteter
Vi kan stå med Leo 13-14
RapporteraRapportera
Då tar Jakob 14-15.
RapporteraRapportera
Jag kan koka knäck, om vi kan bemanna bordet vet jag inte eftersom jag jobbar hela helgen.
RapporteraRapportera
Mahlin: Toppen! 😊
RapporteraJonas: men toppen! 😀 Platsen är Medborgahuset i Tillberga. Och bra att baka är ex bullar, kakor, muffins osv. Behöver inte vara något avancerat.
Annelie: Utmärkt!!
Mari: Super! Och fattar att det är svårt att hjälpa till med bemanning när det är helgjobb osv. 😀
Rapportera
Hej!
RapporteraVi är inte hemma den 19 november, så vi kommer inte kunna vara med på julmarknaden. Bakar självklart ändå, men behöver lämna hos dig kvällen innan, Emeli.
Mvh,
Emma (Tages mamma)
Rapportera
Jag och Lucas kan ta 15-16!
RapporteraRapportera
Emma: Det blir jättebra! 😀
RapporteraAnna: Super! Det här går ju som en dans!
Rapportera
Ja och jag bakar såklart också, tex bullar och stora chokladmuffins….
RapporteraRapportera
Jättebra Anna! ☀
RapporteraRapportera
Jag och Hugo kan ta bordet 16-17. Bakar(återkommer)
RapporteraRapportera
Vi bakar drömnar.
RapporteraRapportera
Vi bakar saffranssnittar (typ kolasnittar med saffran).
RapporteraRapportera
Jenny & Magdalena: toppen!!!
RapporteraRapportera
Vi bakar hallongrottor med saffran toppad med vit choklad
RapporteraRapportera
Vi bakar bröd
RapporteraRapportera
Tack Emma och Amy! 😀😀
RapporteraRapportera
Vi bakar rocky road.
RapporteraRapportera
Vi bakar kolakakor. Lämnar gärna det kvällen innan.
RapporteraRapportera
Lisa: Fint!
RapporteraHelen: absolut! Hagvägen 12. Är vi inte hemma kan du ställa dem precis utanför dörren!
Rapportera
Emeli, jag lämnar också gärna hos dig kvällen innan om det är ok?
RapporteraRapportera
Anna: Absolut!!! Vi är sannolikt iväg på diverse. Men ställ precis utanför ytterdörren så plockar jag in allt när vi kommer hem. 😀 Hagvägen 12.
RapporteraRapportera