Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rönnby Västerås IBK Ungdom P-08/09
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rönnby Västerås IBK Ungdom P-08/09.
P-08/09
Följ oss för uppdateringar
Go kväll!
Lottis heter jag, mamma till Valdemar och gift med "tränarRikard".
Jag tänkte jag skulle hjälpa ledarna lite med laget.se då även det tar ganska mycket tid i anspråk.
Tre av fyra tränare reser oerhört mycket i sina jobb, det inkluderar övernattningar. Martin F har därför på ett härligt sätt kommit in i ledartruppen i år och det tackar vi verkligen för! Aneta har som tidigare skrivits blivit själv som lagledare och detta innebär ju att vi alla får hjälpa henne på allra bästa sätt.
Förra veckan var det föräldramöte, det var en sådär uppslutning med 9 föräldrar på plats. Det kom då ändå fram en hel del bra grejer. Bland annat att det ska köpas in overaller, vi ska sälja bingolotter, ev. försäljning av Ekeby kött samt att det i nuläget inte kommer bli några cuper med övernattningar.
Nu har det ju kommit ut en massa olika nyheter, så vad gäller då?
På träningen på onsdag kommer Aneta ha med sig en lista där man fyller i sitt barns storlek på träningsoverall. Ju fortare vi får iväg listan, ju fortare kommer overallerna. Om man inte har tid att åka och prova, kan man veta att det finns strl 140, 152, 164 samt S. Byxmodellen är lite speciell med tajta underben och pösigare upptill. Man kan prova på Assistbutiken Sinterv 10 kl. 15-18 mån-ons. Overallen kommer kosta 400 kr/ barn, då lagkassan betalar 305 per styck.
Strumpor - För de som behöver strumpor eller nya strumpor har Aneta med sig en lista, även det till onsdagens träning.
Matchställ - föreningen är tilltalad på de nya matchställen som behövs. I nuläget är det bara de nya grabbarna som får. Men om något börjar bli litet kan man självklart ta upp det med tränarna.
Bingolotter- alla ska sälja minst 5 st. Elias pappa Tobias har tagit på sig ansvaret för detta i första hand. Det kommer att komma tydlig info om hur vi går tillväga praktiskt, men ta upp beställningar på ett eget papper så länge och säg till kunderna att de kommer i november. Ju fler vi säljer desto bättre och då det är många ute o säljer, ju fortare också ;)
Laguppställning - 23 grabbar i truppen. Man får anmäla 20 till match, detta innebär att alla som kan i stort sett kan spela alla matcher. Om något annat uppkommer så meddelar tränarna det.
På torsdagen innan match går anmälan ut. Om spelaren blir sjuk eller får förhinder efter det, kontakta tränare via sms.
Samåkning; fr.o.m matchen den 10 november i Hallstahammar finns möjlighet till samåkning. Träffpunkt Orientalen. Meddela i kallelsen om ni kommer till samling eller åker direkt.
Fikalista - Aneta har gjort ett jättetydligt schema på när man har fikaansvar, finns under dokument.
Sekretariat - Vi behöver 5 st i en grupp som kan ha hand om sekretariatet, Piotrs mamma Jolanta och Antons pappa Marcus har hittills anmält sig, det tackar vi för! Det blir 4 matcher var, på säsongen där ni får sköta ljudknapp o tutknapp, kul ju ;-) Jolanta o Marcus får kolla nu på onsdag 23 hur de ska fixa det denna lördag, så hoppas vi att ni får sällskap.
Sargvakt - den 2 november behöver laget vara sargvakter, en hel del tappra har anmält sig, det tackar vi för! Det är ju tyvärr många bortresta på höstlov. Att vara sargvakt finns ett dokument som heter, där kan man läsa vad det innebär. Då vi har yngre grabbar än 15 krävs det lite mer av oss föräldrar. Man måste vara på plats 90 min innan för att sätta upp sargen och 60 min innan om man ska stå i kiosken. Efteråt lite ordningsställande. Men Innebandy på elitnivå RIKTIGT nära.
I denna serie räknas ju inga poäng, men matchställningen kan komma upp då den rapporteras in till de som sätter ihop serierna.
I lördags spelade grabbarna en härlig energifylld match med jämnt resultat! Vi hoppas nu på en kul och härlig höst, med glada grabbar och en föräldragrupp som lär känna varandra allt bättre!
Ha en fin söndagkväll! Mvh Lottis
Välkommen Lottis! Skönt att få hjälp med det administrativa!👍
RapporteraRapportera
Jättebra info Lottis!
RapporteraJag har lite funderingar ang fikaansvaret.
Aneta skrev tidigare att det som fanns kvar från polspelen förra året är kaffemuggar, servetter och små assietter.
Vore det inte bra med en lista på det som den fikaansvariga ska fixa? Så det blir samma kvalite genom hela säsongen.
-ta med bord (kan alla lösa detta?)
-kaffe
-te?
-mjölk, laktosfri?
-saft + tillbringare + muggar, el Festis?
-fikabröd. Två sorter? Hur många bitar ca?
(Ok att baka själv el köpa färdigt)
Kör vi endast swishbetalning? Kan vi i så fall göra en snygg skylt som följer med genom säsongen med telefonnummer? Till vem swishar man?
Prislista? Vad kostar kaffe, te, saft/Festis, fikabröd.
Rapportera
Jättebra Maria, om du fixar den listan och en prislista så laminera jag det! Swisch skylten kan jag fixa. 😊 Vi kan kolla i hallen på onsdag om det finns ett bord vi kan använda.
RapporteraRapportera
Det var jag som gjorde alla skyltar till poolspelet. O allt finns kvar i datorn. Även Qr koder till swish. Så det går enkelt att fixa till.
RapporteraRapportera
Detta är fixat inför första hemmamatchen i helgen:
RapporteraPumptermos för kaffe inhandlad
Den som är fikaansvarig brygger kaffe, tar med tevatten, mjölk och fixar fikabröd (hembakat är trevligt men det går även bra att köpa färdigt)
Aneta fixar ett ”kit” som skickas mellan dom som är fikaansvariga som bla innehåller kaffemuggar, assietter, tepåsar, Festis, dricka.
Här finns en checklista med vad man som ansvarig ska ta med/fixa, samt en lista med vem som är ansvarig för vilken match, så man kan skicka kitet vidare.
Tar det slut på tex dricka eller muggar smsar man Aneta, så fyller hon på.
En mindre växelkassa kommer att finnas, annars är swish att föredra.
Det är oklart om det finns något bord i hallen som vi kan använda. Vi kollar det i morgon och återkommer.
Är det några funderingar gällande fikat kan vi prata ihop oss på träningen i morgon.
Då kommer det även att finnas en lista för att fylla i önskad storlek på overall.
Rapportera