Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rönnängs IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rönnängs IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev en tung förlust i Hovås. En match som bjöd på mycket bra offensiv och sämre defensiv. Många av lägena Hovås hade blev dom bjudna på utav ett slarvigt Rik-försvar.
Rönnäng började matchen bra och satte genast press på Hovås. Hovås kom dock tillbaka och kunde pressa tillbaka Rönnäng. Det var även Hovås som gjorde första målet efter 9.46 i den första perioden. Hovås kunde sen öka på sin ledning 16.11. Rönnäng kämpade på och kunde efter 19.11 reducera genom John Mårtensson i powerplay. Perioden slutade 2-1 till Hovås och resultatet speglade matchbilden rätt så bra.
Även i andra perioden så var det Hovås som pressade och skapade stora problem i våran försvarszon. Hovås kunde välförtjänt göra 3-1 men Rik gav sig inte och M.Burgren kunde reducera med ett välplacerat skott efter en fin soloåkning. Bara 9(!) sekunder senare kvitterade Rönnäng genom Johan Röös! De dröjde dock bara ytterligare 13 sekunder innan Hovås återigen kunde ta ledningen. Men innan perioden var slut så hade Rik kvitterat, återigen genom Johan Röös, ett väldigt vacker mål då Johan gör båda backarna och lägger in den bakom målvakten. Resultatet efter två perioder är alltså 4-4 och trots att Rik kanske inte gör sin bästa match för säsongen så har dom ändå gett sig själva bra förutsättningar att vinna matchen inför tredje perioden.
Tredje perioden jagade Rönnäng för att komma ikapp men det var Hovås som kunde ta ledningen efter 4.46 och sedan utöka den efter 5.46. Rik tog målvakten i slutet och skapade några heta chanser men kom aldrig närmre och slutresultatet skrevs 6-4. Ett rättvist resultat om man kollar till matchbilden men självklart alltid surt att åka hem utan poäng.
Skotten 37-24( 8-8, 14-9, 15-7)
Matchens hummer: Johan Röös
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera